Impact of non-governmental organizations on government policies: A Study of Türk-İş (The Confederation of Trade Unions)
Sivil toplum kuruluşlarının hükumet politikalarına etkisi: Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) incelemesi
  1. Tez No: 868959
  2. Yazar: BURÇİN YAŞAR PAKKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ATATÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Sivil toplum kuruluşları, toplumsal değişim ve dönüşüm süreçlerinde kilit bir aktör olarak öne çıkar, çünkü bu kuruluşlar, toplumun çeşitli kesimlerini temsil ederek geniş bir perspektifi kucaklarlar. Hükümetlerin politika oluşturma ve uygulama süreçlerine etki etme yetenekleri, sivil toplum kuruluşlarının demokratik katılım ve yönetişimde önemli bir rol oynamasından kaynaklanır. Sivil toplum kuruluşları, hükümet politikalarının oluşturulmasında ve uygulanmasında toplumun gerçek ihtiyaçlarına daha iyi uyum sağlamak amacıyla etkili bir köprü rolü oynarlar. Ayrıca, sivil toplum kuruluşları, hükümetleri hesap verebilir kılarlar ve kamu politikalarının toplumsal adalet, insan hakları, çevre koruması gibi temel prensiplere uygunluğunu denetlerler. Bu denetim süreci, toplumsal dönüşümü desteklemek ve toplumun genel refahını artırmak için önemli bir mekanizma olarak işlev görür. Sivil toplum kuruluşları, hükümetlerle işbirliği yaparak politika reformlarına katkıda bulunabilir, öneriler sunabilir ve toplumsal değişim için stratejiler geliştirebilirler. Bu şekilde, sivil toplum kuruluşları, demokratik süreçleri güçlendirmek, çeşitli paydaşların katılımını teşvik etmek ve toplumsal dönüşümü desteklemek adına önemli bir araç oluştururlar. Bu çalışmada sivil toplum kuruluşlarının rolü ve işlevleri ele alınarak, sivil toplum kuruluşlarının hükümet politikalarına olan etkisi özel bir vurgu ile tartışılmış ve analiz edilmiştir. Bu analizler, sivil toplum kuruluşlarının hükümet politikalarının şekillenmesindeki katkılarını ve etkilerini anlamamıza yönelik bir çerçeve sunmaktadır. Sivil toplum kuruluşlarının hükümet politikalarına olan etkisini incelemek amacıyla sivil toplum kuruluşları kavramından başlayarak, hükümet politikalarına etki eden faktörlere odaklanılmaktadır. Çalışmada genel anlamda bir sivil toplum kuruluşu olarak Türk İş Sendikası'nın hükümet politikalarına yönelik etkisini detaylı bir şekilde incelenmesi amaçlanmaktadır. Türk İş Sendikası'nın tarihçesi, yapısı, amaçları ve faaliyetleri hakkında bir giriş sunmakla birlikte Türk İş Sendikası'nın hükümet politikalarına olan etkisini analiz etmek için kullanılan metodolojiyi de açıklamaktadır. Bu metodoloji, literatür taraması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın anahtar bulguları, Türk İş Sendikası'nın hükümet politikalarına etki etme mekanizmalarını ve bu etkinin hangi alanlarda daha belirgin olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, sendikanın hükümetle olan ilişkilerinin nasıl şekillendiği ve hangi faktörlerin bu ilişkilere etki ettiği de incelenmektedir. Türk-İş Sendikası'nın hükümet politikalarıyla ilişkisindeki eksiklik ve yetersizlikler sistematik bir şekilde ele alınarak, bu tespitin temel nedenlerini çözümlemeyi ve geleceğe yönelik çözüm önerilerini ortaya koyulması amaçlanmaktadır. Türk İş Sendikası'nın hükümet politikaları karşısında sergilediği davranışın eleştirisi, sendikanın etkileme kapasitesinin sınırlı olduğu ve istenen etkiyi yaratma noktasında eksiklikler gösterdiği perspektifinden sunulmuştur. SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ HÜKUMET POLİTİKALARINA ETKİSİ: TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU (TÜRK-İŞ) İNCELEMESİ xi Çalışmanın temel argümanları arasında, Türk-İş Sendikası'nın politika etkileme süreçlerindeki zayıf noktalarının temelinde yer alan faktörlerin sistematik bir analizi bulunmaktadır. Bu faktörler arasında sendikanın iç dinamikleri, liderlik yapısı, politika iletişimi, toplumsal değişimlere uyum yeteneği ve diğer paydaşlarla işbirliği kapasitesi gibi unsurlar ele alınarak, Türk İş Sendikası'nın hükümet politikalarına olan etkisini sınırlayan engeller belirlenmiştir. Ayrıca, geleceğe yönelik çözüm önerileri sunularak, Türk İş Sendikası'nın politika etkileme süreçlerinde daha etkin bir rol oynaması için önerilen stratejiler tartışılmıştır. Bu çerçevede, sendikanın iç reformlar, liderlik gelişimi, iletişim stratejileri ve diğer paydaşlarla daha yakın işbirliği gibi faktörlere odaklanan çözüm önerileri sunulmuştur. Türk İş Sendikası'nın hükümet politikaları karşısındaki davranışındaki eksikliklerin aşılmasının, sadece sendikanın değil, genel anlamda sivil toplum kuruluşlarının politika etkileme süreçlerinde daha etkili bir şekilde yer almalarının önemine vurgu yapılmıştır. Bu bağlamda, sivil toplum-kamu ilişkilerini güçlendirmek, demokratik katılımı teşvik etmek ve toplumsal dönüşüm için stratejik işbirliklerini artırmak gibi genel prensipler çerçevesinde çözüm önerilerine odaklanılmıştır. Bu çalışma, Türk İş Sendikası'nın politika etkileme süreçlerindeki performansını geliştirmek ve sivil toplum-kamu ilişkilerini güçlendirmek isteyen benzer kuruluşlar için değerli bir kaynak oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Non-governmental organizations emerge as key actors in processes of societal change and transformation, as they represent various segments of society, embracing a broad perspective. The ability of these organizations to impact government policymaking and implementation processes stems from their significant role in democratic participation and governance. Non-governmental organizations play an effective bridging role in shaping and implementing government policies to better align with the genuine needs of society. Furthermore, they hold governments accountable and scrutinize the adherence of public policies to fundamental principles such as social justice, human rights, and environmental protection. This oversight process serves as a crucial mechanism to support social transformation and enhance the overall welfare of society. Non-governmental organizations can contribute to policy reforms, provide recommendations, and develop strategies for social change through collaboration with governments. In this way, NGOs become a vital tool for strengthening democratic processes, encouraging diverse stakeholder participation, and supporting societal transformation. This study discusses and analyzes the role and functions of Non-governmental organizations, with a specific emphasis on their impact on government policies. The aim is to provide a framework for understanding the contributions and effects of NGOs on shaping government policies. Starting with the concept of Non-governmental organizations, the study focuses on factors influencing government policies. The research specifically delves into the Türk-İş Labor Union as a Non-governmental organization, examining its influence on government policies in detail. Providing an introduction to the history, structure, objectives, and activities of the Türk-İş Labor Union, the study also explains the methodology used to analyze the union's impact on government policies, conducted through a literature review. The key findings of the study highlight the mechanisms through which the Türk-İş Labor Union influences government policies and the areas where this influence is more pronounced. Additionally, the study explores how the union's relations with the government are shaped and the factors influencing these relationships. Systematically addressing the shortcomings and inadequacies of the Türk-İş Labor Union in its relationship with government policies, the study aims to analyze the root causes of these deficiencies and propose solutions for the future. Criticism of the union's behavior in the face of government policies is presented from the perspective that its capacity to influence is limited, and there are shortcomings in creating the desired impact. IMPACT OF NON-GOVERNMENTAL ORGANIZATIONS ON GOVERNMENT POLICIES: A STUDY OF TÜRK-İŞ (THE CONFEDERATON OF TURKISH TRADE UNIONS) ix Among the main arguments of the study is a systematic analysis of the factors underlying the weaknesses in the Türk-İş Labor Union's political influencing processes. Factors such as internal dynamics, leadership structure, policy communication, adaptability to social changes, and collaboration capacity with other stakeholders are examined, identifying barriers limiting the union's influence on government policies. Furthermore, the study offers future-oriented solution proposals, discussing strategies for Türk-İş Labor Union to play a more effective role in political influencing processes. Recommendations focus on internal reforms, leadership development, communication strategies, and closer collaboration with other stakeholders. Highlighting the importance of overcoming the shortcomings in Türk-İş Labor Union's behavior in the face of government policies, the study emphasizes the broader significance for non-governmental organizations to participate more effectively in political influencing processes. In this context, solution proposals are centered around strengthening civil society-government relations, promoting democratic participation, and increasing strategic collaborations for societal transformation. The study aims to be a valuable resource for organizations seeking to enhance their performance in political influencing processes and strengthen civil society-government relations.