Umberto Eco'nun Kraliçe Loana'nın Gizemli Alevi (La Misteriosa Fiamma Della Regina Loana) adlı romanı ile Oğuz Atay'ın Tehlikeli Oyunlar adlı romanına postmodernist bir yaklaşım
Comparison of Umberto Eco's the Mysterious Flame of Queen Loana and Oğuz Atay's Dangerous Games
- Tez No: 868967
- Danışmanlar: PROF. DR. ELMAS ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Postmodernizm; 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmış, modernizmin kural ve düzen algısına karşın insanı özgürleştirmeyi amaçlayan bir fikir hareketidir. Modernizmin ideoloji ve kavramlarının toplumu anlamada yetersiz kalışı; postmodern düşüncenin tükenmiş tüm kavramları aşkın, daha öte yeni bir dünya görüşü sunmasına zemin hazırlamıştır. Bu çok boyutlu olgu edebiyat anlatılarına toplumun tüm mekanizmalarını, nosyonlarını aşkın bir tavırla sorgulayan post-bireyin dünyayı algılayış şekli olarak yansımaktadır. Postmodern anlatılarda yeni bir biçim, kurgu ve üslup anlayışı ile modern ötesi öznenin kendi gerçekliğini yaratımı ele alınmaktadır. Postmodern yazında; zaman, uzam, biçem, dil, anlam, gerçeklik, karakter ve yazarın konumu yeniden inşa edilmektedir. Postmodern anlatıları incelemek, yeni bir boyut kazanan çağı anlamlandırmada önem taşımaktadır. Postmodernizm, diğer ulusların edebiyatında olduğu gibi Türk edebiyatında da önemli bir yer edinmiştir. Bu çalışmada yapıtlarında postmodern unsurlardan yararlanan iki farklı ulusun yazarı; İtalyan yazar Umberto Eco'nun Kraliçe Loana'nın Gizemli Alevi (La Misteriosa Fiamma della Regina Loana) adlı romanı ile Türk edebiyatından Oğuz Atay'ın Tehlikeli Oyunlar adlı romanı postmodern bağlamda karşılaştırılmıştır. Farklı coğrafyalarda yaşamış iki yazarın eserlerinde; postmodern anlatı tekniklerinin nasıl ve niçin kullanıldıkları, postmodern bireyin dünya algısının karakterler yoluyla nasıl işlendiği tespit edilmiştir. Farklı coğrafyalara ait her iki romanda da aynı postmodern anlatı tekniklerinden yararlanılması, kurgusal düzlemde karakterlerin bilinçaltının etkin rol oynamasından ötürü bu iki eser postmodern bağlamda karşılaştırılma açısından uygun görülmüştür. İki eser karşılaştırmalı edebiyat yöntemlerinden biri olan, metin odaklı inceleme metoduyla öz ve biçim bakımından karşılaştırılıp eserlerin benzer ve farklı yönleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Postmodernism is an intellectual movement that emerged at the beginning of the 20th century and aims to liberate people despite the modernism's perception of rule and order. The inadequacy of the ideologies and concepts of modernism in understanding the society paved the way for postmodern thought to present a new world view beyond all the exhausted concepts. This multidimensional phenomenon is reflected in literary narratives as the way of perceiving the world of the post-individual, who questions all the mechanisms and notions of society with a transcendent attitude. In postmodern narratives, a new understanding of form, fiction and style, and the creation of its own reality by the postmodern subject are discussed. In postmodern literature, time, space, style, language, meaning, reality, character and author's position are reconstructed. Examining postmodern narratives is important in making sense of the era that has gained a new dimension. Postmodernism has also an important place in Turkish literature as in the literatures of the orher narions. In this study, the authors of two different nations, who used postmodern elements in their works; Italian writer Umberto Eco's novel The Mysterious Flame of Queen Loana (La Misteriosa Fiamma della Regina Loana) and from Turkish literature Oğuz Atay's novel The Dangerous Games have been compared in the postmodern context. how and why postmodern narrative techniques are used, and how the postmodern individual's perception of the world is processed through characters have been determined in the works of two authors who lived in different geographies. Because of the use of the same postmodern narrative techniques in both novels belonging to different geographies, and the fact that the characters' subconscious plays an active role in fiction, they are two appropriate works to compare in the postmodern context. These two novels were compared in terms of essence and form with the text-oriented analysis method, which is one of the methods of comparative literature, and the similar and different aspects of the works were revealed.