Nureddin es-Sâbûnî'nin nübüvvet anlayışı
The Prophethood understanding of Sâbûnî
  1. Tez No: 869001
  2. Yazar: MÜCAHİT YAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA BARDAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Allah (c.c.), Hz. Adem'den Hz. Muhammed'e kadar insanlık tarihi boyunca sayılarını kesin olarak bilemeyeceğimiz birçok peygamber göndermiştir. Bu peygamberler, Cenab-ı Allah'ın insanlığa doğru yolu göstermek ve hidayete eriştirmek amacıyla gönderdiği elçilerdir ve onlara vahiyler gönderilmiştir. İslam'ın inanç esaslarından biri olan peygamberlere iman, kelamcılar arasında açıklanmış ve peygamberliğin ispatı, Allah'ın peygamber göndermesinin mümkünlüğü veya vacipliği, caizliği, peygamberlerin özellikleri, mucize, mucizenin şartları gibi konular üzerinde tartışılmıştır. Bu konuda Sâbûnî'nin“El-Kifaye fi'l-Hidaye”ve“El-Bidaye fi Usul'id-din”adlı eserleri önemli kaynaklar olacaktır. Çalışmada, Kur'an-ı Kerim ve hadislerde nübüvvet konusuna ek olarak, kelamcıların nübüvvet anlayışı ve Eş'arîler ile Mâtürîdiler arasındaki farklar gibi konulara odaklanılmıştır. Bu bağlamda, Eş'arî kelamcıların nübüvvet görüşleri incelenmiştir. Ayrıca, bazı kelamcıların görüşlerine de yer verilmiştir. Araştırmanın amacı, son zamanlarda artan çalışmaların etkisiyle Mâtürîdiyye mezhebinin önemli kelamcılarından Sâbûnî'nin nübüvvet konusundaki görüşlerini ortaya koymaktır. Bu sayede Mâtürîdiyye üzerine yapılan çalışmalara yeni bir katkıda bulunarak, mezhebin daha yakından tanınmasına ve anlaşılmasına yardımcı olmak amaçlanmaktadır. Sâbûnî'nin nübüvvet anlayışı üzerine yapılan bu araştırma, Mâtürîdiyye külliyatına katkı sağlayacak ve mezhebin daha geniş bir kitle tarafından tanınmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Allah (swt) sent several prophets throughout human history, from the Prophet Adam to the Prophet Muhammad. We are unsure of the precise number of these prophets. These prophets are the messengers, sent by the All-Powerful God, who revealed revelations to them and showed humanity the way. One of the cornerstones of İslam's faith is the belief in prophets. Theologians have explained and debated various aspects of this belief, including how prophets are proven to be genuine, whether God must send prophets or not, whether this is acceptable, what traits prophets have, and whether miracles can occur. The books“El-Kifaye fi'l-Hidaye”and“El-Bidaye fi Usul'id-din”by Sâbûnî will be crucial resources for information on this topic. The views of a few theologians are also mentioned. The purpose of the study is to present, with the effect of recently growing research, the opinions of Mâtürîdiyye sect theologian Sâbûnî regarding prophethood. By doing this, it hopes to add something unique to the research on Maturidiyya and advance a deeper understanding of the sect. This study of Sâbûnî's conception of prophethood will add to the body of knowledge about the Mâtürîdiyye sect and make it more well known.