Pleurotus ostreatus ekstratı kullanarak sentezlenen nanopartiküllerin antimikrobiyal aktivitelerinin araştırılması
Investigation of the antimicrobial activity of nanoparticles synthesized using Pleurotus ostreatus extract
  1. Tez No: 869027
  2. Yazar: ELİF POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ACAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Gıda patojenlerinin azaltılmasına yönelik biyolojik kontrol stratejilerine yönelik küresel vurgu, geleneksel antimikrobiyal ajanların insan sağlığı üzerindeki etkilerine ilişkin endişeler ve mikrobiyal direncin artan zorluğu nedeniyle konuyla ilgili çalışmalar yoğunluk kazanmıştır. Bu zorluklara yanıt olarak nanoteknolojik müdahalelerde dikkate değer bir potansiyel bulunan, yeniden değerlendirilen yaklaşımlar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, Pleurorus ostreatus ekstraktı (PO), Gümüş-(Ag) Kitosan (K) kullanılarak, etkili, düşük maliyetli, sürdürülebilir ve toksik olmayan, çevre dostu AgPOK nanomateryalinin sentezlenmesine odaklanmaktadır. Sentezlenen AgPOK nanomateryalinin karakterizasyonu Fourier Dönüşümü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Termogravimetrik Analiz (TGA), X-ışını Kırınımı (XRD) ve zeta potansiyeli ölçümleri gibi analitik teknikler kullanılarak yapıldı. 237.4 nm buyutunda olan negatif yüklü AgPOK nanomateryalinin fitopatojenik türler, Penicillium expansum, Alternaria alternata, Aspergillus niger, ve Fusarium oxysporum karşı antifungal etkinliği, Escherichia coli ,Staphylococcus aureus'a karşı antibakteriyel etkinliği ayrıca Candida albicans'a karşı anticandidal etkinliği araştırıldı. Veriler, PO ve AgPOK 'nın çalışmada kullanılan patojenler üzerinde ciddi antimikrobiyal etkisi olduğunu ancak bu etkinin farklılıklar gösterdiğini göstermektedir.Patojenik türlerin çeşitliliğinden kaynaklandığı düşünülen bu farklılıklar nedeniyle PO ve AgPOK'nın birçok gıda patojeni üzerinde de etkili olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The global emphasis on biological control strategies to reduce food pathogens, concerns about the effects of conventional antimicrobial agents on human health, and the increasing challenge of microbial resistance have intensified research on the topic. In response to these challenges, re-evaluated approaches are emerging, with considerable potential in nanotechnological approaches. This study focuses on the synthesis of efficient, low-cost, sustainable and non-toxic, environmentally friendly AgPOK nanomaterial using Pleurorus ostreatus extract (PO), Silver-(Ag) Chitosan (K). The synthesized AgPOK nanomaterial was characterized using analytical techniques such as Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Scanning Electron Microscopy (SEM), Thermogravimetric Analysis (TGA), X-ray Diffraction (XRD) and zeta potential measurements. The 237.4 nm size of the negatively charged AgPOK nanomaterial was investigated for its antifungal activity against phytopathogenic species, Penicillium expansum, Alternaria alternata, Aspergillus niger, and Fusarium oxysporum, antibacterial activity against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and anticandidal activity against Candida albicans. The data show that PO and AgPOK have a significant antimicrobial effect on the pathogens used in the study, but this effect varies. These differences, which are thought to be due to the diversity of pathogenic species, suggest that PO and AgPOK may also be effective on many food pathogens.