Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792)'nda bazı mantar türlerinin spesifik olmayan immün sistem üzerine etkilerinin araştırılması
The effects of some mushroom species on the non-specific immune system of rainbow trout(Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792)
  1. Tez No: 343634
  2. Yazar: ESİN BABA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN ULUKÖY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmada tıbbi öneme sahip Lentinula edodes ve Pleurotus ostreatus mantar türlerinden çözgen madde su kullanılarak elde edilen ekstraktların gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'in spesifik olmayan immün sistemi üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla balıklar % 1 ve % 2 oranlarında L. edodes ve P. ostreatus mantar ekstraktı içeren yemlerle altı hafta boyunca beslenmiştir. Beslemeyi takiben 1., 2., 3., 4., 5. ve 6. haftalarda alınan kan örneklerinde immünolojik, biyokimyasal, hematolojik parametrelerle birlikte biyometrik ölçümler yapılmış ve histolojik olarak karaciğer ve bağırsak incelenmiştir. Denemede altı haftalık besleme periyodunun sonunda balıklara intraperitonal enjeksiyonla Lactococcus garvieae patojeni verilerek eprüvasyon uygulanmıştır. Farklı oranlarda mantar ekstraktı ilave edilmiş yemler ile beslenen gökkuşağı alabalığında elde edilen veriler değerlendirildiğinde kontrol grubuna oranla immünolojik parametreler üzerinde önemli etki oluştuğu tespit edilmiştir. Özellikle hücre içi oksidatif solunum patlaması ve fagositik aktivitenin, serum lizozim, total protein, miyeloperoksidaz ve bakterisidal aktivitenin kontrol grubuna göre % 2 P. ostreatus, % 1 ve % 2 L. edodes gruplarında, serum total immunoglobulin seviyesinin % 2 L. edodes mantar ekstraktı ilaveli yemle beslenen grupta istatistiki açıdan önemli olduğu saptanmıştır. İmmunolojik ve biyometrik değerlendirmelerde maksimum etkinin % 2'lik L. edodes mantar ekstraktı ile beslenen gökkuşağı alabalığında meydana geldiği belirlenmiştir. Besleme periyodunun sonunda histolojik olarak incelen karaciğer ve bağırsak örneklerinde herhangi histopatolojik bir bulguya rastlanmadığı, karaciğerdeki yağlanma miktarının deneme gruplarında kontrol grubuna göre azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca altıncı haftada yapılan eprüvasyon sonucunda hayatta kalan birey sayısının % 2'lik L. edodes grubunda en fazla olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda; kullanılan L. edodes ve P. ostreatus tıbbi mantarlarından elde edilen ekstraktlarla beslenen gökkuşağı alabalığında spesifik olmayan bağışıklık sisteminin uyarıldığı ve kullanılan her iki ekstraktın büyüme performansını olumlu yönde etkileyerek kontrol grubuna oranla daha iyi sonuç gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research the effects of Lentinula edodes and Pleurotus ostreatus medicinal mushroom extracts which were extracted in water were examined on the non-specific immune system of the rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). For this purpose, the fish were fed with food, including 1% and 2 % L. edodes ve P. ostreatus mushroom extract for six weeks. During the feeding process, immunological, biochemical, hematological parameters, biometric and histological observations were assessed using the fish and blood samples taken at weeks 1, 2, 3, 4, 5, and 6. Furthermore, at the end of the six-week feeding process, the fish were challenged with Lactococcus garvieae fish pathogen by intraperitoneal injection and mortality were recorded. Upon the evaluation of the results taken from rainbow trout that had been fed with different concentration of the medicinal mushroom extract, it was found that there was a significant influence on the immunological parameters in comparison to the control group. Specifically 2% P. ostreatus, 1 % and 2 % L. edodes groups were found significant on intracellular respiratory burst and phagocytic activity, serum lysozyme, total protein, myeloperoxidase and bactericidal activity compared to the control group. Statistically significant levels of serum total immunoglobulin were detected only in the group fed with 2% L. edodes mushroom extract. The immunological and biometric evaluations determined that the maximum influence occurs in rainbow trout fed with 2 % L. edodes extract. At the end of the feeding period, there was no trace of pathological findings in the liver and intestine samples. In fact that, the fat ratio in the liver was found lower in the experimental group in comparison to the control group. A challenge conducted in week six showed that the survival rate is the highest in the 2% L. edodes supplemented feed feeding group. The research has concluded that the non-specific immune system of the rainbow trout was stimulated fed with both L. edodes and P. ostreatus medicinal mushroom extract added feed were utilized in the research yielded positive results in comparison to the control group by enhancing the growth performance.