Aile sağlığı merkezine başvuran kronik hastalığa sahip hastaların manevi iyilik hallerinin değerlendirilmesi
Evaluation of spiritual well-being of patients withchronic diseases applying to family health center
  1. Tez No: 869039
  2. Yazar: SENA NUR KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEL ÜSTÜNDAĞ ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Hekimliği, Psikoloji, Family Medicine, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışma, aile sağlığı merkezine başvuran kronik hastaların manevi iyilik hallerini bazı sosyodemografik değişkenler açısından değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Önemi: Bu çalışma ile hastaların anksiyete ve depresyon yönünden risk altında olup olmadıklarının erkenden teşhis edilmesi amaçlanmıştır. Literatürde, hastanelerde yatan kronik tanılı hastaların manevi iyilik hallerini farklı değişkenler açısından inceleyen çalışma örnekleri bulurken, aile sağlığı merkezine başvuran kronik hastalık tanılı hastaların manevi iyilik halini değerlendiren çalışma örneğine rastlanmamıştır. Aile sağlığı merkezlerine başvuran kronik hastalık tanılı bireylerin manevi iyilik durumlarının belirlenmesi, hastaların kronik hastalıkların oluşturacağı olumsuz durumlar ile baş etmesi açısından etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, aile sağlığı merkezine başvuran kronik hastaların manevi iyilik hallerinin belirlenmesi sonucunda elde edilen verilerin, birinci basamakta takip edilen hastalarda yaşam kalitesinin artırılması için planlanan ve yapılan hemşirelik girişimlerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to evaluate the moral well-being of chronic patients who applied to the family health center in terms of some sociodemographic variables. Importance: With this study, it was aimed to diagnose early whether patients are at risk for anxiety and depression. In the literature, while there are examples of studies examining the moral well-being of patients with a chronic diagnosis in hospitals in terms of different variables, there is no study example that evaluates the spiritual well-being of patients with a chronic disease who applied to a family health center. It is thought that determining the moral well-being of individuals with a diagnosis of chronic disease who apply to family health centers can be effective in terms of coping with the negative conditions that chronic diseases will cause. In this study, it is thought that the data obtained as a result of determining the moral well-being of chronic patients who applied to the family health center will contribute to the nursing interventions planned and made to increase the quality of life in the patients followed in the primary care.