Çevresel ve tarımsal ürünlerde kadmiyumun seçici ve duyarlı tayini için ekstrasiyon çözücüsü olarak manyetik iyonik sıvıların deneysel tasarım yöntemleriyle araştırılması
Investigation of magnetic ionic liquids by experimental design methods as an extrusion solvent for selective and sensitive determination of cadmium in environmental and agricultural products
- Tez No: 869060
- Danışmanlar: Profesör Doktor. NAİL ALTUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında, alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile gerçek numunelerde eser seviyede kadmiyumun (Cd(II)) belirlenmesi için basit ve yeşil bir hidrofobik manyetik iyonik-sıvı destekli dispersif sıvı-sıvı mikroekstraksiyon yöntemi (MIL DLLME) geliştirildi. Cd'nin seçici ve hassas ekstraksiyonunu sağlamak için dört MIL hazırlandı ve test edildi. MIL-DLLME yönteminin pH, MIL türü ve hacmi, dispersif çözücünün türü ve hacmi, ekstraksiyon döngüsü, iyonik güç ve numune hacmi dahil ekstraksiyon parametreleri ayrıntılı olarak araştırıldı ve Box-Behnken tasarımı ile optimize edildi. Optimum koşullarda MIL-DLLME yöntemi için matriks etkisi, geri kazanım çalışması, gün içi ve günler arası kesinlik çalışmaları yapıldı. Yöntemin tespit limiti, tayin limiti ve önderiştirme faktörü gibi analitik özellikler sırasıyla 0,17 ng mL-1, 0,56 ng mL-1 ve 125 olarak bulundu. MIL-DLLME yönteminin validasyon çalışmaları referans materyallerin analizi ile değerlendirildi. Ayrıca gerçek numunelerin analizinde sonuçların doğruluğu standart ekleme ile değerlendirilmiş ve nicel geri kazanımlar (%91±5 – 101±2) elde edildi. Hem referans materyallerin hem de gerçek numunelerin analizinde elde edilen sonuçlar, MIL-DLLME yönteminin kadmiyum için seçici ve kolay uygulanabilir olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In the current research, a simple and green hydrophobic magnetic ionic-liquid assisted dispersive liquid-liquid microextraction (MIL-DLLME) was optimized for the determination of trace cadmium (Cd(II)) in real samples by flame atomic absorption spectrometry. To achieve selective and sensitive extraction of Cd, four MILs were prepared and tested. Extraction parameters of the MIL-DLLME including pH, type and volume of the MIL, type and volume of dispersive solvent, extraction cycle, ionic strength and sample volume were investigated in detail and optimized by Box–Behnken design. At optimum conditions, matrix effect, recovery study, intra-day and inter-day precision were performed for the MIL-DLLM. The analytical characteristics such as limit of detection, limit of quantification and preconcentration factor were 0.17 ng mL-1, 0.56 ng mL-1 and 125, respectively. The validation of the MIL-DLLME was evaluated by analysis of the reference materials. Moreover, the accuracy of the results in the analysis of real samples was evaluated by the standard addition and quantitative recoveries (91±5 101±2%) were achieved. The results obtained in the analysis of both reference materials and real samples showed that the MIL-DLLME has a selective applicability for cadmium.