Masako, mendelson ve ağız açık yutma manevraları esnasında yutma kinematik analizlerinin ve submental kas aktivasyonlarının incelenmesi
Evaluation of swallowing kinematic analyzes and submental muscle activations during masako, mendelsohn and mouth open swallowing maneuvers
- Tez No: 869089
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN DÜGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, yeni tasarlanmış Ağız Açık Yutma Manevrası (AAYM) ile yutma bozuklukları rehabilitasyonunda kullanılan iki güncel yaklaşımın yutma kinematikleri ve submental kas aktivasyonları (SKA) açısından karşılaştırmaktı. Elli sağlıklı gönüllüden, eş zamanlı yüzeyel elektromiyografi kaydı eşliğinde videofloroskopik yutma çalışması sırasında üç tekrar kuru yutma (KY) (kontrol görevi), AAYM, Mendelsohn Manevrası (MendM) ve Masako Manevrası (MaskM) yapması istendi. Hyolarengeal hareketin kinematik analizi ImageJ programı ile yapıldı. Bu görevler sırasında maksimum hyolarengeal hareket ve SKA kaydedildi. AAYM sırasında hyoidin süperior hareketi, KY ve MaskM sırasındaki hareketten önemli ölçüde daha yüksekti (p0,05). Yeni tasarlanmış bir egzersiz olarak AAYM, süperior hyolarengeal hareketi artırmada diğer manevralardan anlamlı ölçüde üstündür. AAYM, KY ve MendM ile benzer, MaskM'ye göre daha düşük SKA ile daha fazla süperior hyolarengeal hareket ortaya çıkarmıştır. MaskM hyolarengeal hareket üzerinde MendM kadar etkilidir. Bu çalışmada, yeni bir manevra olarak geliştirilen AAYM'nin hyolarengeal hareketi artırmada etkili olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to design a new exercise called the Mouth Open Swallowing Maneuver (MOSM), and to compare swallowing kinematics and submental muscles activation (SMA) between MOSM and two current approaches used in dysphagia rehabilitation. Fifty healthy volunteers were asked to perform three repetitions of dry swallowing (DS) (control task), the MOSM, the Mendelsohn Maneuver (MM), and the Tongue-Hold Maneuver (THM) during videofluoroscopic swallowing study accompanied with simultaneous submental surface electromyography recording. Swallowing kinematics were measured by frame-by-frame analysis on hyolaryngeal movement using ImageJ. Swallowing with maximum hyolaryngeal movement and SMA during these tasks was used for comparative analysis. Vertical movement of the hyoid during the MOSM was significantly greater than those observed during the DS and the THM (p0.05). The MOSM as a newly designed exercise was significantly superior to other maneuvers in increasing vertical hyolaryngeal movement. MOSM elicited more vertical hyolaryngeal movement with similar SMA with KY and MendM, but lower SMA than MaskM. The THM has as much effect on hyolaryngeal movement as the MM. In this study, the MOSM, developed as a new maneuver, was shown to be effective in increasing hyolaryngeal movement.