An in-depth analysis of key determinants of non-aeronautical Revenue at Banjul International Airport and their impact on total revenue
Banjul Uluslararası Havalı̇manı'nda havacılık dışı gelı̇rı̇n temel belı̇rleyı̇cı̇lerı̇nı̇n ve toplam gelı̇r üzerı̇ndekı̇ etkı̇lerı̇nı̇n derı̇nlemesine analı̇zı̇
- Tez No: 869088
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ . MERVE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yıllar boyunca, havalimanlarının tek gelir kaynağı uçaklarla ilgili operasyonlar olmuştur. Bu eğilim, Düşük Maliyetli Taşıyıcıların (LLC) havacılık pazarına yeni bir ticari faaliyet boyutuyla girmesiyle değişti. Düşük maliyetli taşıyıcı iş modeli, düşük işletme maliyetleri sağlayarak havayollarının yolculardan düşük ücretler talep etmesine ve karşılığında onlara çok az ekstra hizmet sunmasına veya hiç sunmamasına olanak tanır. Havalimanı işletmecileri, yüksek yolcu hacmini ticari faydalar sağlayan iş stratejileri geliştirmek için olumlu bir araç olarak görmüştür. Bu durum, havalimanı yöneticilerinin daha fazla gelir elde etmek için odak noktalarını havacılıktan havacılık dışı hizmetlere kaydırmalarına neden olmuştur. Bu çalışma, Gambiya'nın tek havalimanı olan Banjul Uluslararası Havalimanı'nda havacılık dışı gelirin (NAR) belirleyicilerini araştırmak için 2008'den 2022'ye kadar olan zaman serisi verilerini kullanmakta ve havacılık dışı gelirin toplam gelir üzerindeki korelasyonunu/etkisini ve havacılık dışı gelirin belirleyicilerinin toplam gelir üzerindeki etkisini test etmektedir. Güzergah türüne ve düşük maliyetli taşıyıcılara göre NAR ve yolcu segmenti ilişkileri de test edilmiştir. BIA devlete aittir ve Gambiya Sivil Havacılık Otoritesi (GCAA) tarafından işletilmektedir. GCAA, havacılık sektörünün düzenleyici yönlerini ve havalimanı operasyonlarını yürüten Otoritedir. BIA gelirlerinin çoğunu havacılık hizmetlerinden elde etmektedir ancak havacılık dışı gelirlere daha fazla odaklanmak için stratejik bir planı vardır ve bu da genişleme projesi ile kendini göstermektedir. Bu çalışmada, NAR'ın bağımlı değişken olduğu bir NAR belirleyici modelini tahmin etmek için sıradan en küçük kareler kullanılmıştır. Sonuçlar, havalimanındaki ilgili makamları hangi belirleyicinin NAR üzerinde daha fazla etkiye sahip olduğu ve farklı kategorilerdeki yolcularla ilişkileri konusunda bilgilendirecektir.
Özet (Çeviri)
Over the years, the only source of revenue for airports has been aircraft-related operations. This trend changed when Low-Cost Carriers (LLC) entered the aviation market with a new dimension of business operations. The low-cost carrier business model ensures low operating costs, allowing airlines to charge low fares to passengers and, in turn, provide them with few or no extra services. Airport operators have seen high passenger volume as a positive means of developing business strategies with commercial benefits. This caused airport managers to shift their focus from aeronautics to non-aeronautics services to generate more revenue. This study uses time-series data from 2008 to 2022 to investigate the determinants of non-aeronautical revenue (NAR) at The Gambia's only airport, Banjul International Airport. It tests the correlations/impact of non-aeronautical revenue on total revenue and the impact of the determinants of non-aeronautical revenue on total revenue. The NAR and passenger segment relations by route type and low-cost carriers were also tested. The BIA is state-owned and operated by the Gambia Civil Aviation Authority (GCAA). GCAA is the Authority that handles the aviation industry's regulatory aspects and airport operations. BIA generates most of its revenue through aeronautic services but has a strategic plan to focus more on non-aeronautic revenue, which is manifested through the expansion project. This study uses ordinary least squares to estimate a model of the determinant of NAR, with NAR as the dependent variable. The results will inform the relevant authorities at the airport on which determinant has more influence on NAR and its relations to passengers of different categories.