Hastane ortamındaki gürültü etkenleri ve hastaların bu konudaki görüşleri
- Tez No: 32878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜMSER KUBİLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
3.0ZET Araştırma, hastane ortamındaki gürültü etkenlerini ve hastala rın gürültüden nasıl etkilendikleri konusundaki görüşlerini saptamak ama cıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesindeki en dokrinoloji, nefroloji, hematoloji, onkoloji, gastroenteroloji, kardiyoloji, üroloji, ortopedi, göğüs cerrahi, immünoloji, genel cerrahi bölümleri ara sından kura ile seçilen endokrinoloji, nefroloji ve genel cerrahi bölümlerin de yatan 150 hastaya uygulanması planlanmış fakat, bu bölümlerde boş ya takların olması, işitme problemi olanların ve üç günden daha az bir süre hastanede kalanların araştırma kapsamı dışında bırakılması sonucu araştır ma 91 hasta üzerinde yapılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen soru kağıdı ile anket tekniği kullanılarak toplanmış, elde çetelenerek değerlendirilmiştir. Değer lendirmede gürültü ölçümleri, yüzdelik ve ki-kare önemlilik testi kullanıl mıştır. Yapılan değerlendirme sonucunda, hastaların %41.75'si hastanede ki gürültüden şikayetçi olurken %58.24'u hastanede gürültü olmadığım be lirtmiştir. Hastalan en çok rahatsız eden gürültü etkeni insan sesi olarak belirlenmiştir. Hastalara hastanedeki gürültü kaynaklan sorulduğunda, hasta lar ziyaretçi seslerinden, personel seslerinden, hastanede yatan diğer hasta seslerinden, öğrenci seslerinden, telefon zilinin sesinden, yemek servisi ya pılırken oluşan seslerden, bisiklet araba ve sedye seslerinden, kapıların açı lıp kapanmasıyla oluşan seslerden ve trafik gürültüsünden rahatsız olduk larını belirtmişlerdir. Hastanedeki gürültüden 35-44 yaş grubunun en çok, 15- 24 yaş grubunun da en az etkilendiği belirlenmiştir. Öğrenim durumu arttıkça gürültüden yakınmanın arttığı, gecekonduda oturanlann da hasta- 32nedeki gürültüden en az yakınan grup olduğu saptanmıştır. Hastalara en fazla personel konuşmaları, ziyaretçi sesleri, servis temizliğinde kullanılan aletler, telefon zili, kapıların açılıp kapanmasıyla oluşan sesler, masa ve sandalye gibi eşyaların yere sürtünmesiyle oluşan sesler ve trafik gürültüsü nün rahatsız ettiği saptanmıştır. Gürültüden en çok etkilenme durumunun sinirlenme daha sonra da uykusuzluk çekme olduğu saptanmıştır. Bazı has talarda kalp çarpıntısı, titreme, baş uğultusu, tansiyonlarının yükseldiğini hissetme, huzurum kaçıyor, dinlenemiyorum şeklinde rahatsızlıklarını be lirtmişlerdir. Yapılan ölçümlerde saptanan gürültü düzeyleri Dünya Sağlık Örgütünün hastaneler için belirlediği 40 dB(A)'nın üzerinde bulunmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre sağlık personelinin gürültü ko nusuna dikkatinin çekilmesi ve bu konuda eğitilmesi, hastanedeki araç ge reç ve makinelerin düzenli olarak kontrol edilip, bakımlarının yapılması, hasta odalarının kapılarının sürekli kapah tutulması, personelin giydiği ayakkabıların lastik tabanlı olması ve ziyaret saatlerinin uzun tutularak toplu ziyaretlerin dolayısıyla da gürültünün önlenmesi şeklinde önerilerde bulunulmuştur. 33
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was designed to investigate of noise and how noise effects patient in the Ankara University Ibn-i Sina Hospital. The study is inclueded 91 patients who stayed in the endocrino logy, nephology, general surgery clinics at the Ibn-i Sina Hospital. The da ta were collected by the resercher using a questionaire which was prepared in review of the literature. Then the data was evalueted by percentile and t test. The study revealed that patients were effected by human noise rather than by equipment noise. Other sources of noise were: doors ope ned/closed, toilet flushed, cutlery/eating noise, movement of cleaner equ ipment, radio, TV. chair with wheals, strecher and traffic noise, patient and personel visitors. Effect of noise was defined by the patients as anno yance interfering with rest and sleep. The study also proposed some solutions to the problem. 34