Bilgi- motivasyon- davranış becerileri modeline temelli motivasyonel görüşme ve hippoterapi programının adolesanların dijital oyun bağımlılık düzeylerine etkisi
The effect of information- motivation- behavioral skills model-based motivational i̇nterview and hippotherapy program on adolescents' digital game addiction levels
- Tez No: 869111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA KOCATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma bilgi-motivasyon-davranış becerileri modeline temelli motivasyonel görüşme ve hippoterapi programının adölesanların dijital oyun bağımlılık düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel tipte yapılmıştır. Araştırma Aralık 2021- Nisan 2024 tarihleri arasında yapılmış olup, veri toplama ve girişimlerin uygulanması Şubat-Aralık 2023 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Araştırmanın örneklemini Amasya il merkezinde bulunan iki devlet okuluna kayıtlı 56 öğrenci (27 deney, 29 kontrol) oluşturmuştur. Deney grubundaki öğrencilere dijital oyun bağımlılığı eğitimi (40'ar dakikalık 2 oturum), motivasyonel görüşme (altı oturum) ve hippoterapi programı (6 seans) girişimleri uygulanmıştır. Kontrol grubu öğrencilere bir girişim uygulanmamış olup, araştırma tamamlandıktan sonra bir oturum dijital oyun bağımlılığı eğitimi ve bir seans hippoterapi uygulanmıştır. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Çocuklar İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Dijital Oyun Bağımlılığına İlişkin Farkındalık Ölçeği, Dijital Oyun Oynama Motivasyon Ölçeği, Dijital Oyun Oynama Tutum Ölçeği, Çocuk ve Adölesanlar İçin Sosyal Destek Değerlendirme Ölçeği ve Öz Yeterlilik Ölçeği kullanılarak girişim öncesi, girişim sonrası, girişim sonrası birinci, üçüncü ve altıncı ayda toplanmıştır. Veriler R version 2.15.3 programıyla analiz edilmiş olup, verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U testi, Pearson ki-kare test, Fisher's exact test, Fisher-Freeman-Halton exact testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
DaThe aim of this study was to determine the effect of motivational interviewing and hippotherapy program based on the information-motivation-behavioral skills model on the digital game addiction levels of adolescents. The study was conducted as a randomized controlled study. The research was conducted between December 2021 and April 2024. Data collection and implementation of the intervention program took place between February and December 2023. The sample of the study consisted of 56 students (27 experimental, 29 control) enrolled in two public schools in Amasya city center. Digital game addiction training (2 sessions of 40 minutes each), motivational interviewing (six sessions) and hippotherapy program (six sessions) interventions were applied to the students in the experimental group. No intervention was applied to the control group students. After the research was completed, one session of digital game addiction training and one session of hippotherapy program were applied. The study data were collected using personal information form, digital game addiction scale for children, awareness scale for digital game addiction, digital game playing motivation scale, digital game playing attitude scale, social support evaluation scale for children and adolescents and self-efficacy scale. Study data were collected before the intervention, after the intervention, and in the first, third and sixth months after the intervention. The data were analyzed with the R version 2.15.3 program. Descriptive statistics, Mann-Whitney U test, Pearson chi-square test, Fisher's exact test, Fisher-Freeman-Halton exact tests were used in the analysis of the data.