Kolon anastomozlarının iyileşmesine hiperbarik oksijen tedavisinin etkisi (Deneysel çalışma)
The effect of hyperbaric oxygen therapy on the healing of colonic anastomoses
  1. Tez No: 86913
  2. Yazar: SERVET EMEKSİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EROL FİLİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Gastroenterology, General Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Anastomoz kaçağı gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilen kolon anastomozları ile ilgili çalışmalar cerrahideki gelişmelere paralel olarak devam etmektedir. Bu çalışma, normal ve 5-FU ile baskılanmış koşullarda kolonda yapılan anastomozlarda, Hiperbarik oksijen tedavisinin iyileşmeye olan etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, ağırlıkları 210-240 gram arası değişen, 40 adet wistar türü albino sıçan kullanıldı. Denekler her grupta 10 sıçan olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. 1. gruba sadece kolon anastomozu uygulandı. 2. Gruba kolon anastomozunu takiben hiperbarik oksijen tedavisi uygulandı. 3. Gruba ise kolon anastomozu öncesi 5-FU uygulandı. 4. Gruba da 5-FU uygulanmasını takiben kolon anastomozu yapılıp, anastomozdan sonra hiperbarik oksijen tedavisi uygulandı. Gruplara postoperatif yedinci günde relaparatomi uygulandı. Anastomozlara ait patlama basınçları ölçüldü. Ayrıca alınan doku örnekleri histopatolojik olarak kollajen açısından, biyokimyasal olarak hidroksiprolin düzeyleri açısından değerlendirildi. Değerlendirme sonuçlarında; 1. Ve 3. gruplar arasında patlama basınçları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yokken (p>0.05), hiperbarik oksijen verilen 2. Ve 4. gruplardaki patlama basınçları, hiperbarik oksijen verilmeyen 1. Ve 3.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The studies with colonic anastomoses which may cause anastomotic leakage are still countinuing paralel to the improvements in surgery. The aim of the study is to evaluate the effects of hyperbaric oxygen therapy on colonic anastomosed rats with or without 5-Flourouracil application. Forty male Wistar-albino rats were used in the study. The rats were divided into four groups of 10 rats. In the first group only colonic anastomosis was applied. In the second group hyperbaric oxygen therapy was applied following colonic anastomosis. In the third group, 5-Flourouracil was applied colonic anastomosis was applied therefore. In the fourth group, hyperbaric oxygen therapy was applied following the same procedures done in the third group. On the seventh postoperative day all rats were reoperated and bursting pressure on colonic anastomosis, hydroxyproline levels in anastomotic tissue were measured, and anastomotic tissue samples for collagen were taken for histopathological evaluation.