Vezikoüreteral reflülü olgularda ürodinaminin yeri
- Tez No: 86912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÇETİNKURŞUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET VUR idrarın mesaneden üreterlere kaçmasıdır. VUR çocukluk çağında zamanında tanısı konulup tedavisinin yapılması gereken önemli bir ürolojik problemdir, önceleri tek tedavisinin cerrahi olduğuna inanılırken, alt üriner sistem bozukluklarının bir takım reflülü hastalarda izlenmesi medikal tedavi seçeneğini ön plana çıkarmıştır. Biz 1996-1999 yıllan arasında reflti tanısı konmuş 54 olguda yaptığımız klinik prospektif çalışmada, reflülü hastalarda alt üriner sistem fonksiyonlarım inceledik. Olgular aynı zamanda ayda bir kez tam idrar, idrar kültürü ile altı ayda bir DMSA, DTPA, Renal USG, VCUG ile takip edilmiştir. Grade I-IH ile renal skan olmayan grade IV reflülü olgular medikal olarak, grade V reflülü olgular cerrahi olarak tedavi edilmiştir. 54 reflülü olgunun 37'si ( % 68.5 ) kız, 17'si (% 31.5 ) erkek hastadan oluşmakta idi. Olguların 25'inde (% 46.29 ) bilateral, 29'unda ( % 53.71 ) unilateral reflü izlenmiştir. Hastaların sistometrik çalışmasında 25 ( % 46.29 ) olguda instabil detrusor kasılması, 4 ( % 7.4 ) olguda ise DSD izlenmiştir. Unilateral reflülü hastaların % 41 'inde, bilateral reflülü olguların ise % 54 'ünde instabil detrusor kasılması izlenmiştir. İşeme bozukluğu veya tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu olan reflülü hastalarda alt üriner sistem disfonksiyonu şüphesi göz önünde bulundurulmalıdır. Alt üriner sistemin ürodinamik değerlendirilmesinde patolojik bulgular izlenen olgularda uygun medikal tedavi protokolü refiünün başarılı olarak tedavi edilmesini sağlamaktadır. Sonuç olarak alt üriner sistem fonksiyon bozukluğu şüphesi olan olgularda ürodinamik çalışmanın yapılması reflü tedavisinin planlanması oldukça önemlidir. 71
Özet (Çeviri)
SUMMARY Vesicoureteral reflux (VUR) is the escape of urine from the bladder to the ureter. VUR is the most important urological problem that should be defined and cured at the childhood period. In the past surgery was the primary procedure for VUR treatment, but it is mostly cured by medical treatment presently. The aforementioned clinical study was carried out among the 54 cases with reflux who applied to our clinic during the period 1996-1999. There were 37 female and 17 male patients in our study group. The cases were evaluated for complete urine analysis and urine culture monthly and for DMSA, DTP A and renal ultrasound once in every six months. Twenty-five of the cases had reflux bilaterally and 29 unilaterally. In the cystometric study of the 25 cases uninhibited bladder contractions were observed while four of the cases were observed with DSD. Instable detrussor contractions were observed in the 41% of the patients with unilateral reflux and the 54% of the patients were with bilateral reflux. For the patients with voiding dysfunction and recurrent urinary tract infection the lower urinary tract dysfunction suspicion should be paid attention to. The cases with pathological findings can be cured more effectively by the suitable treatment planning once the urodynamic evaluation of the lower urinary tract is completed. As a result the urodynamic study really important for the treatment of the reflux for the cases with suspicion of the lower urinary tract dysfunction. 72