Kar çığı dinamik model yazılımı
A computer software for snow avalanche motion
- Tez No: 869133
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bir doğa olayı olarak tariflenebilecek kar çığları, yüksek dağlık bölgelerde yaşamı ve çevreyi tehdit etmekte, etkileri ile bazen afet boyutunda sonuçlara neden olmaktadır. Çığlar, Avrupa Ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Kanada, Japonya, Hindistan ve Şili gibi dünyanın birçok ülkesinde görülmekte ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine sebep olmaktadır. Türkiye'de çığ ile ilgili yapılan araştırmalar ve kurumsal çalışmalar, konu ile ilgili deneyimli ülkelerin geliştirmiş olduğu uygulamalara yoğunlaşarak devam etmektedir. Bu nedenle ülkemize ait henüz tam olarak sürdürülebilir çığ araştırma ve önleme politikaları geliştirildiği söylenemez. Teknolojik gelişimle birlikte birçok mühendislik uygulamalarında olduğu gibi çığ araştırmalarında da bilgisayar programları önemli bir rol üstlenmektedir. Bu nedenle özellikle çığ önlem konusunda yapılan planlama ve tasarım çalışmalarında yabancı kaynaklı yazılımlar yerine yerli yazılımların hazırlanması ve kullanımı sürdürülebilir çığ afet yönetimi açısından oldukça önemlidir. Bu kapsamda birçok açıdan çığ çalışmalarına katkı sağlayacağı düşüncesiyle çığ olaylarının teknik açıdan incelenmesi, simülasyonu ve çığın durma mesafesinin tespitini amaçlayan bir yazılım geliştirilmiştir. Yüksek Lisans tez çalışması kapsamında üretilen“Gazi-Çığ”isimli yazılım, çığın yamaç aşağı hareketi doğrultusunda, literatürde Kütle Merkezi Modeli ya da PCM olarak bilinen bir boyutlu çığ matematiksel modelini uygulamaktadır. Topografik ve fiziksel girdi verileri ile çalışan programa ait çıktılar, çığa ait önemli fiziksel sonuçları; çığ kütlesinin hızı, çığın basıncı ve durma mesafesi bilgilerini sağlamaktadır.“Gazi-Çığ”programının ürettiği sonuçlar, konu ile ilgili yaygın kullanıma sahip İsviçre WSL Enstitüsü tarafından geliştirilen RAMMS (Rapid Mass Movement Simulation) ve AVAL-1D programlarının çıktılarıyla karşılaştırılmaktadır. Programın literatür sonuçları ile uyumlu sonuçlar üretmesi ve geliştirilmeye müsait olması ileride kullanım durumu açısından ümit vericidir.
Özet (Çeviri)
Snow avalanche which can be defined being a natural phenomenon, threatening life and environment in steep mountain areas, sometimes causes catastrophic results with its effects. Snow avalanches occur in many mountainous countries of the World such as European Countries, the United States of America, Russia, Canada, Japan, India and Chile. This natural hazard may cause death of thousands of people. Research and institutional studies on avalanches in Turkey continue, focusing on practices developed by experienced countries on the subject. For this reason, it cannot be said that fully sustainable avalanche research strategy and prevention policies have been developed in our country yet. With technological development, computer programs play an important role in avalanche research, as applied in many engineering problem solutions. For this reason, the preparation and use of domestic software instead of foreign-sourced software, especially in planning and design studies on avalanche prevention, is very important for sustainable avalanche disaster management. In this context, with the idea that it will contribute to avalanche studies in many aspects, a software aimed at the technical examination of avalanche events, simulation and determination of the runout distance of the snow avalanche has been developed. The software named“Gazi-Çığ”, produced within the scope of the master's thesis study, applies the one-dimensional snow avalanche mathematical model, known as Mass Centered Model or PCM in the literature, in the direction of the downhill movement of the snow avalanche. The outputs of the program running with topographic and physical input data include important physical results of the avalanche are the velocity of the avalanche mass, avalanche pressure and runout distance. The results produced by the“Gazi-Çığ”program is compared with the outputs of the RAMMS (Rapid Mass Movement Simulation) and AVAL-1D softwires developed by the Swiss WSL Institute, which is widely used programs on the subject. The results consistent with the literature are encouraging for the program to be used in the future and also availability for development.