Kadınların diyetle demir, folat ve B12 vitamini alım durumlarının değerlendirilmesine yönelik besin tüketim sıklığı anketinin geliştirilmesi
Developing a food frequency questionnaire to evaluate women's dietary iron, folate, and vitamin B12 intake status
  1. Tez No: 869135
  2. Yazar: AYŞEGÜL KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplum Beslenmesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadınların diyetle demir, folat ve B12 vitamini alım durumlarını değerlendirebilecek bir besin tüketim sıklığı anketi geliştirmektir. Geliştirilen bu anketin 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı ve biyokimyasal parametreleri kullanılarak geçerliği, tekrar eden uygulamaları kullanılarak güvenirliği değerlendirilmiştir. Araştırmaya başlangıçta 19-50 yaş aralığında üreme çağındaki gebe olmayan 445 gönüllü katılımcı dahil edilmiştir. Ancak, beslenmeyi etkileyebilecek bir hastalığa sahip oldukları, özel bir diyet uyguladıkları (glutensiz diyet, vejetaryen diyet, zayıflama diyeti vb.) anket uygulaması sırasında fark edilen veya anketi tamamlamayan 25 katılımcı çalışmadan çıkarılmıştır. Sonuç olarak araştırma 420 gönüllü katılımcı ile sonlandırılmıştır. Bireylerin genel bilgilerini, sağlık durumunu, 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydını ve diyetin demir, folat ve B12 vitamini içeriğini saptamak için geliştirilen besin tüketim sıklığı anketini içeren anket yüz yüze olarak uygulanmıştır. Bu aşamada Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Poliklinikleri'ne başvuran biyokimyasal parametreleri halihazırda alınmış olan 100 bireyin biyokimyasal parametreleri de kaydedilmiştir. Besin tüketim sıklığı anketi ile 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı arasındaki korelasyonlar geçerlik değerlendirmesi için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a food frequency questionnaire that can assess women's intake of iron, folate, and vitamin B12 through diet. The developed questionnaire's validity is assessed using 24-hour dietary recall and biochemical parameters, and its reliability is evaluated using repeated applications. Initially, 445 non-pregnant volunteers aged 19-50 were included in the study. However, 25 participants were excluded from the study due to having a disease that could affect nutrition, on a special diet (gluten-free diet, vegetarian diet, weight loss diet, etc.), being noticed during the questionnaire application, or not completing the questionnaire. As a result, the research was concluded with 420 volunteer participants. The questionnaire, which includes individuals' general information, health status, 24-hour dietary recall, and the food frequency questionnaire developed to evaluate the iron, folate, and vitamin B12 content of the diet, was applied face-to-face. At this stage, the biochemical parameters of 100 individuals whose biochemical parameters had already been taken at the Hacettepe University Faculty of Medicine Department of Family Medicine Clinics were also taken and recorded. The correlation between the food frequency questionnaire and the 24-hour dietary recall was used for the validity assessment.