Yüksek hızlı trenler için sinter balata geliştirilmesi
Development of sinter padding for high speed trains
  1. Tez No: 869136
  2. Yazar: SUNAY BEBEKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOPUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Üretim parametrelerinin ; ● sürtünme ve ● aşınma özellikleri üzerinde etkisi oldukça büyüktür. Geliştirilen Yüksek hızlı tren sinter fren balatalarının formülasyon içerikleri ne kadar iyi olsa 'da üretim parametrelerindeki proses değişkenliklerinde yakaladığımız denge ölçüsünde sonuçların optimum değerde yeterli olmasını sağlayacaktır. Yapılan çalışmalar : Yüksek sürtünme katsayısı ve Mükemmel aşınma direncine sahip Yüksek hızlı trenler için sinter metal fren balata geliştirilmesi esasına dayanarak ülkemizin ilk yerli sinter metal fren balatası imalatı gerçekleştirilmiştir. Sinterlenmiş sürtünme malzemesinde bulunan her bileşen birbiriyle ilişkili olduğundan ve fren balatasının özelliklerini etkilediğinden çok önemlidir. Bileşenlerin oranlama sınırlarını ayrı ayrı tartışmak her zaman uygun değildir. Sinter metal toz elementlerinin proses içerisindeki avantajlarını değerlendirmek gerekir. Karıştırma sonrası metal toz elementlerinin özelliklerini ayrı ayrı değerlendirmekte yanlış olacaktır. Karışım prosesinde sonra tozların bütünlüğü ve uyum faktörü önem kazanacaktır. Frenlemenin verimli çalışabilmesi için en önemli kriterlerin başında disk ve balata arasındaki uyumda oldukça önemlidir. Balata ve Disk arasındaki temastan kaynaklanan aşınmayı azaltacak maksimum ve istikrarlı sürtünme katsayısı elde etmek ve minimum aşınma direncine sahip dengeyi korumak gerekir. Bu kriteri sağlayan en önemli faktör oluşturulacak sinter metal fren balatasının formülasyon içeriği ve üretim proses değerleridir. Fren balatasının kompozisyon içeriği, üretim proses değerleri, metal tozlarının μm boyut değerleri, balatanın optimal özelliklerini etkilediği yapılan calışmalarda görülmektedir. Formülasyon içerikleri aynı bile olsa üretim prosesinde izlenecek değerler imalatı yapılan balatanın tüm özelliklerini farklı alınmasına yeterli gelecektir. Bu sebeplerden dolayı sinter metal balata geliştirilmesinde formülasyon içerikleri, üretimde izlenecek proses süreçleri bir bütün olarak değerlendirilmelive uyum sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Production parameters ; It has a significant impact on ● friction and ● wear properties. No matter how good the formulation contents of the developed high speed train sinter brake pads are, the balance we have achieved in the process variations in the production parameters will ensure that the results are sufficient at the optimum value. Studies carried out : Based on the principle of developing sintered metal brake pads for high speed trains with high coefficient of friction and excellent wearresistance our country's first domestic sintered metalbrake pad was manufactured. It is very important as each component present in the sintered friction material is interrelated and affects the properties of the brake pad. It is not always appropriate to iscuss the proportion limits of the components separately. It is necessary toevaluate the advantages of sintered metal powder elements in the process. It would be wrong to evaluate the properties of the metalpowder elements separately after mixing. After the mixing process the integrity and compatibility factor of the powders will become important. One of the most important criteria for efficient braking is the harmony between the disc and the pad.It is necessary to obtain a maximum andstable friction coefficient that will reduce the wearcaused by the contact between the pad and the disc and to maintain the balance with minimum wear resistance.The most important factor that meets this criterion isthe formulatio content and production process values of the sintered metal brake pad to be created. Studies show that the composition content of the brake pad, production process values, and μm size values of metal powders affect the optimal properties of the pad. Even if the formulation contents are the same, the values to be followed during the production process will be sufficient to differentiate all the properties of the manufactured brake pad. For these reasons, in the development of sintered metal pads, the formulation contents and the process processes to be followed in production should be evaluated as a whole and harmonized.