Toplu iş hukukunda yetki uyuşmazlıkları
Authority disputes in collective labour law
- Tez No: 869169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE BURCU YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Toplu iş sözleşmesi hakkı Anayasa'nın 53. maddesinde düzenlenmiştir. İşçi ve işveren tarafları arasında yapılan bireysel iş sözleşmelerindeki çalışma koşullarına ilişkin hak ve yükümlülükleri düzenleyen, karşılıklı mutabakat sonucu imzalanan yazılı metine toplu iş sözleşmesi denilmektedir. Toplu iş sözleşmesi işlemlerinin ilk adımını yetkili işçi sendikasının belirlenmesi oluşturmaktadır. Taraflardan biri, yetkili işçi sendikasının belirlenmesi amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na başvuru yapmaktadır. Bakanlık başvuru tarihini esas alarak inceleme yapacaktır. Bakanlığın yetki tespiti kesin nitelikte olmayıp taraflarca itirazı mümkündür. İtiraz edilmesi halinde uyuşmazlığın çözüm yeri adli yargıdır. Mahkeme tarafından yapılacak yargılama sonunda yetki tespiti kesin olarak belirlenir. Yetki tespitinin kesinleşmesine müteakip Bakanlık tarafından ilgili sendikaya yetki belgesi verilir. Yetki belgesinin alınmasının ardından toplu görüşme çağrısı yapılarak toplu iş sözleşmesi görüşmelerine başlanır. Toplu iş sözleşmesi yetki tespit süreci ve bu süreçte ortaya çıkan uyuşmazlıklar çalışmamızın ana konusunu oluşturmaktadır. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Konunun incelenmesinde 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu temel alınmış ve yeri geldiğinde eski yasa hükümlerine değinilerek kıyas yapılmıştır. Konuyla ilgili kaynak taraması yapılmış ve doktrinde yer alan görüşlere yer verilmiştir. Ayrıca konuya ilişkin yargı kararları da incelenmiştir. Çalışmamızın amacı Türk Hukukunda toplu iş sözleşmesine dair olan hükümleri inceleyerek, yetki tespit sürecine ve bu süreçte çıkan uyuşmazlıklara ilişkin tartışmaları doktrinde yer alan görüşler ve yargı kararları ışığında ele almaktır.
Özet (Çeviri)
The right to collective labour agreement is regulated in Article 53 of the Constitution. Collective labour agreement is the written text signed as a result of mutual agreement, which regulates the rights and obligations related to the working conditions in the individual labour contracts between the employees and employer. The first step of collective bargaining procedures is the determination of the authorized labor union. One of the parties applies to the Ministry of Family, Labour and Social Services for the determination of the authorized labour union. The Ministry shall make an examination on the basis of the application date. The determination of the authority of the Ministry is not definite and it can be objected by the parties. In case of objection, the solution place of the dispute is judicial jurisdiction. At the end of the trial by the court, the determination of the authority shall be determined strictly. Following the finalization of the authorization, the Ministry shall issue a certificate of authority to the relevant trade union. Following the receipt of the authorization certificate, collective bargaining negotiations are started by calling for collective bargaining. The main issue of our study is the process of determining the collective labour agreement authority and the disputes arising in this process. Our study consists of four parts. Law on Trade Unions and Collective Bargaining Agreement Act no 6356, were taken into consideration and also the provisions of the old law was also mentioned. While preparing our study, the related literature was searched and the views in the doctrine were included. In addition, judicial decisions were examined. The aim of our study is to examine the provisions of collective labour agreement in Turkish Law and to discuss the authority determination process and the disputes in this process in the light of the judicial decisions and the opinions in the doctrine.