Klasik ve geleneksel Türk okçuluğu temel eğitiminin 9-15 yaş arasındaki bireylerin dikkat seviyeleri üzerine etkisi
The effect of classical and traditional Turkish archery basic training on the attention levels of individuals between the ages of 9-15.
  1. Tez No: 869172
  2. Yazar: MUHAMMET BASTEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU HARMANDAR DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, klasik ve geleneksel Türk okçuluk temel eğitiminin 9-15 yaş arasındaki bireylerin dikkat düzeyleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya Konya ilinde ikamet eden ve Meram Belediyesi Yaz Spor Okulu (2023 Yaz Dönemi) kapsamında okçuluğu tercih eden 9-15 yaş arasındaki bireyler dahil edilmiştir. Çalışmaya gönüllü olarak katılım sağlayan bireyler rastgele yöntemle belirlenip gruplara ayrılmıştır. Klasik okçuluk deney grubu (15) ve geleneksel okçuluk deney grubu (15) olmak üzere daha önce okçuluk eğitimi almamış toplam 30 kişi çalışmaya katılmıştır. Okçuluk gruplarının dikkat düzeylerini ölçmek için Brickenkamp (1981) tarafından geliştirilen, Toker (1990) tarafından Türkçe'ye uyarlanan, Çağlar ve Koruç (2006) tarafından sporcularda güvenirliği ve geçerliği yapılan“D2 Dikkat Testi”kullanılmıştır. Katılımcılar, D2 Dikkat Testi'nin ön testine alındıktan sonra 8 haftalık süreçte“Modern ve Geleneksel Okçuluk Temel Antrenman Programı”kapsamına dahil edilip ardından son test ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma gruplarındaki katılımcıların mevcut niteliklerini belirlemek amacı ile toplam 7 madde (yaş, cinsiyet, okul kademesi, okul statüsü, sınıf düzeyi, okul yıl sonu başarı puanı ve baskın el tercihi) içeren“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programının 27. sürümü kullanılmıştır. Veri analizi süreci, öncelikle frekans analizi ile başlamış, ardından normallik analizleri gerçekleştirilmiş ve son olarak bağımsız ve bağımlı gruplar için t-testi analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre hem geleneksel okçuluk hem de modern okçuluk gruplarında cinsiyet açısından anlamlı bir farklılığa rastlanılmamıştır. Grupların atış puanlamalarında da cinsiyet açısından anlamlı bir farklılığa rastlanılmamıştır. Geleneksel okçuluk grubunda psikomotor hız, konsantrasyon performansı ve genel test performansı açısından anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Modern okçuluk grubunda ise psikomotor hız, seçici dikkat düzeyi, konsantrasyon performansı ve genel test performansı açısından anlamlı farklılıklar olduğu bulunmuştur. Geleneksel ve modern okçulukta alınan ön test ve son testlerin çapraz olarak karşılaştırılmasına yönelik uygulanan t-testi bulgularına göre, testlerin çapraz karşılaştırılmasında anlamlı bir farklılığa rastlanılmamıştır. Sonuç olarak, hem Modern Okçuluk (Klasik Yay) hem de Geleneksel Türk Okçuluk temel eğitiminin 9-15 yaş arasındaki bireylerin dikkat gelişimine olumlu yönde destek sağladığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of classical and traditional Turkish archery basic training on the attention levels of individuals between the ages of 9-15. Individuals between the ages of 9 and 15 who reside in Konya and chose archery within the scope of Meram Municipality Summer Sports School (2023 Summer Term) were included in the research.Individuals who participated in the study voluntarily were randomly selected and divided into groups. A total of 30 people who had not received archery training before participated in the study, including the classical archery experimental group (15) and the traditional archery experimental group (15). To measure the attention levels of archery groups, the“D2 Attention Test”, developed by Brickenkamp (1981), adapted into Turkish by Toker (1990), and whose reliability and validity were established in athletes by Çağlar and Koruç (2006), was used. After the participants were taken to the pre-test of the D2 Attention Test, they were included in the“Modern and Traditional Archery Basic Training Program”for an 8-week period, and then post-test measurements were carried out. In order to determine the current qualifications of the participants in the study groups, a“Personal Information Form”containing a total of 7 items (age, gender, school level, school status, grade level, school year-end achievement score and dominant hand preference) was used. The 27th version of the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program was used to analyze the data obtained in the study. The data analysis process first started with frequency analysis, then normality analyzes were performed and finally t-test analyzes were applied for independent and dependent groups. According to the research findings, no significant difference was found in terms of gender in both traditional archery and modern archery groups. No significant difference was found in the shooting scores of the groups in terms of gender. It was determined that there were significant differences in the traditional archery group in terms of psychomotor speed, concentration performance and general test performance. In the modern archery group, significant differences were found in terms of psychomotor speed, selective attention level, concentration performance and general test performance. According to the findings of the t-test applied for the cross-comparison of the pre-test and post-tests taken in traditional and modern archery, no significant difference was found in the cross-comparison of the tests. As a result, it has been found that both Modern Archery (Classical Bow) and Traditional Turkish Archery basic training provide positive support to the attention development of individuals between the ages of 9-15.