Klasik,geleneksel klarinet performansı ve çalgının Türk eserlerindeki kullanımı
Classical, traditional clarinet performance and usage of instrument in Turkish works
  1. Tez No: 589828
  2. Yazar: FEVZİ ONUR USTABAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİLER AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu uygulama raporunda klarnetin tarihteki yapısal ve teknik gelişimi, ilk zamandan günümüze kadar hangi kültürlerde bulunduğu ve icra edildiği, Türk bestecileri tarafından hangi yıllarda ve hangi formlarda kullanıldığı incelenmiştir. İki ana bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde klarnetin tarihi, türleri, sahnede kullanım farklılıkları ve performansı, çalgının gelişiminde katkısı bulunan müzisyenlerin yaptığı devrimler ve hayatları araştırılıp incelenmiştir. Aynı zamanda çalgının Türkiye Tarihi'ndeki geçmişi, konservatuvarlarda ve saray orkestralarında kullanılmaya başlandığı dönemler ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise“ Klarnet'in Türk Eserlerindeki Kullanım'' başlığı altında, klarnet için eser yazmış Türk besteciler araştırılmış ve tablo olarak sunulmuştur. Türkiye'de ilk Klarnet Konçertosu'nu besteleyen Prof. İstemihan Taviloğlu'nun biyografisi, yazdığı eserler araştırılmış olup, bunun yanı sıra Ahmed Adnan Saygun'un ”Horon'' adlı eseri müzikal ve yapısal form açısından incelenmiş ve analiz edilmiştir. Sonuç kısmında ise Saygun“ Horo'' ve Taviloğlu ”Klarnet Konçertosu'' ile ilgili, bu iki eser arasında bulunan yapısal ve teknik farklar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, clarinets structural and technical development in history, how it was performed and in which cultures it was exposed to, in which forms and which years it was used by Turkish composers are researched. The thesis is consisted of two main parts. In the first part, clarinets history, types, differences of the usage and performance on the stage, revolutions which are made for clarinet and lifes of the composers who contributed to the developement of the instrument are researched. At the same time, its past on the Turkish history and the eras which it was performed in conservatories and palace orchestras are addressed. In the second part, Turkish composers who composed pieces for clarinet are researched and presented in charts. Prof. İstemihan Taviloğlus'-who composed the first Clarinet Concerto in Turkey- biography and pieces are researched. At the same time, Turkish composer Ahmed Adnan Sayguns' piece named“Horon”is analysed in musical way and structural form. In the final part, difference between pieces“Horon”by Saygun and“Concerto for Clarinet”by Taviloğlu are eveluated in structural and technical ways.