Peygamberlerin doğruluğu ve güvenilirliği problemi
The truth and reliability of the Prophets problems
- Tez No: 869177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Peygamberlerin sıfatlarının her biri, birbirini tamamlayan bir bütünün parçalarıdır. Bu kavramlar olmadan veya bu kavramlardan bir tanesi bile eksik olduğunda, peygamber kavramında da bir eksiklik meydana gelmektedir. Onun içindir ki“sıdk, emanet, tebliğ, fetanet ve ismet”peygamberlerde bulunması gereken vacip/zorunlu sıfatlardır. Peygamberlerin diğer insanlar arasında insan tabiatı ve mahiyeti yönünden bir ayrıcalıkları yoktur. Herkes gibi onlar da yer içer, hastalanır, uyur, yaşlanır ve ölürler. Ancak peygamberler yüce yaratıcı ile kulları arasında elçilik yapma liyakatini kazanmış kimselerdir. Bu durum ise, peygamberin diğer insanlardan farklı olmasını ve gönderildiği toplum için örnek teşkil etmesini gerektirir. Bu farklılık, ahlak ve faziletçe yüce olmayı ve almış olduğu vahyi tebliğ etmeyi gerektirmektedir. Bu sebeple bütün peygamberler, azami derecede Sıdk, Emanet, Fetanet, İsmet ve Tebliğ sıfatlarıyla vasıflıdırlar. Bu sıfatlar, peygamberlerin aldıkları vahyi tebliğ etme görevlerini yerine getirmelerini kolaylaştırmış fert ve toplumlar üzerinde özellikle ahlaki açıdan derin etkiler bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
Each of the adjectives of prophets is a part of a whole that completes one another. Without these concepts or when one of them is missing, there is a deficiency in the concept of the prophet. On account of“Sıdq (truthfulness), entrusted, communicated, fetanet and ismet”are obligatory adjectives that prophets have.Prophets have no liberties in respect of human nature and characteristics among other people. Like all, they eat, drink, sicken, sleep, pray, grow old and die, but prophets obtained the capability of being messenger among high creator and slaves. And this case requires prophet to be different from other people and set an example for society where they were sent. This difference requires to be royal in respect of moral and merit and to notify heavenly inspiration they had. Therefore, all the prophets are described with the titles of Honesty, Trust, erudition, Virtue and Communicating. These titles faciliated prophets to implement communication tasks of divine inspiration they received and deeply impressed on individuals and societies, especially in respect of moral.