Bir eğitim aracı olarak sosyal medya: Turizm rehberliği öğrencileri üzerine bir inceleme
Social media as an educational tool: A research on tourism guide students
  1. Tez No: 869178
  2. Yazar: BÜLENT YOZGAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde internetin gelişmesine bağlı olarak sosyal medya kullanımı yaygınlaşmaktadır. 21. Yüzyılın en önemli gelişmelerinden bir tanesi de internet olduğundan, alışveriş, eğitim, bankacılık, pazarlama hizmetleri gibi pek çok alanda internet hizmetleri kullanılmaktadır. Son yıllarda internet ve sosyal medya hemen hemen her alana etki etmiştir. Özellikle 2020 Yılının başında ortaya çıkan COVID-19 Pandemisi tüm dünyayı etkilemiş ve dünya üzerinde kapanmalar meydana gelmiştir. Sonuç olarak internet ve sosyal medyanın etkisi birçok alana yayıldığı gibi eğitim alanında da kendini göstermiştir. Bu çalışma ile ÜNİKOP (Konya Ovası Projesi Üniversiteler Birliği) illerinde bunulan kamu üniversitelerinin lisans ve lisansüstü bölümlerinde öğrenim gören turizm rehberliği öğrencilerinin sosyal medya platformlarını eğitim aracı olarak kullanmaları duygu, bilgi ve davranış açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini ÜNİKOP kapsamındaki illerde yer alan üniversitelerin Turizm Rehberliği programında lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören Turizm Rehberliği programı öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini Konya, Aksaray ve Nevşehir illerinde yer alan üniversitelerin Turizm Rehberliği programında lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören toplam 354 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda katılımcıların sosyal medya platformlarını eğitim aracı olarak kullanmaya yönelik tutumları Davranış, Bilgi ve Duygu boyutlarında tespit edilmiştir. Ölçeğin Davranış ve Bilgi alt boyutları ile ölçek genelinde yüksek, Duygu alt boyutunda ise orta düzeyde olduğu görülmüştür. Sonuç, tartışma ve öneriler bölümünde araştırmada tüm değişkenler ile ilgili yapılan analiz ve çalışmalar sonucunda elde edilen verilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the use of social media is becoming widespread due to the development of the internet.Since one of the most important developments of the 21st century is the internet, internet services are used in many areas such as shopping, education, banking and marketing services.In recent years, the internet and social media have affected almost every field.The COVID-19 Pandemic, which emerged especially at the beginning of 2020, affected the whole world and shutdowns occurred around the world.As a result, the influence of the internet and social media has spread to many areas and has also showed itself in the field of education.This study aims to examine the use of social media platforms as educational tools by tourism guidance students studying in undergraduate and graduate departments of public universities in the UNIKOP (Konya Plain Project Universities Union) provinces in terms of emotion, knowledge and behavior.The population of the research consists of Tourism Guidance program students studying at undergraduate and graduate levels in the Tourism Guidance program of universities in the provinces within the scope of UNIKOP.The sample of the research consists of a total of 354 students studying at undergraduate and graduate levels in the Tourism Guidance program of universities in Konya, Aksaray and Nevşehir provinces.As a result of the research, participants' attitudes towards using social media platforms as educational tools were determined in the dimensions of Behavior, Knowledge and Emotion.It was observed that the scale's Behavior and Knowledge sub-dimensions were high throughout the scale, and the Emotion sub-dimension was at a medium level.In the results, discussion and suggestions section, the data obtained as a result of the analyzes and studies conducted on all variables in the research are included.