Periferik veno-arteriyel ekstrakorporeal membran oksijenasyonunda ekstremite iskemisi: Sistematik inceleme ve retrospektif derleme
Limb ischemia in peripheral veno-arterial extracorporeal membrane oxygenation: Systematic review and retrospective review
- Tez No: 869176
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN PARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kalp ve Damar Cerrahisinde periferik VA – ECMO desteği alan hastalarda femoral arter üzerinden yapılan kanülasyonda alt ekstremite iskemisiperiferik VA-ECMO'dafemoral arter kanülasyonu ile ilgili bildirilen %20 ile %52 oranında alt bacak iskemisioluşabilmekte ve bunun ihmal edilmesi durumunda önemli morbiditeve mortaliteyeneden olmaktadır. Bu tehlikeli komplikasyonun erken tespitinde kullanılan kızıl ötesi dalgalarla kan damarlarının içinden geçen oksijen oranını tespit eden bir serebral oksimetre cihazı kullanılır.Hastaya periferik VA-ECMO uygulaması yapılırken femoral artere uygulanacak kanül seçiminde hastanın damar yapısı göz önüne alınarak ateroskleroz yada damar çapı gibi farklı faktörlerin spesifik olarak değerlendirilerek yapılması önerilmiştir. Aynı zamanda birçok çalışma incelendiğinde femoral arter kanülasyonuna ilave olarak alt ekstremite uzuvlarına daha iyi ve güvenli bir perfüzyon için distal perfüzyon katateri takılması gerektiği ortak olarak bahsedilmiştir. Distal perfüzyon kataterinin sonradan takılması bazı çalışmalarda tavsiye edilmemiş profilaktif olarak takılması gerektiği savunulmuştur. Alt ekstremitenin yeterli akım ile perfüze edilmesi için ECMO akımı sürekli olarak monitorize edilmelidir.Kızıl ötesi spektrometri ile kanülasyon yapılan bacak ile kanülasyon yapılmamış bacak arasındaki oksijen farkı sık sık takip edilmelidir.Taranan literatür araştırlarının ortak sonucundadistal perfüzyon kataterinin yeterli basınçta kombine kullanımıyla alt ekstremite iskemisinin önleneceği önerilmiş ve kanıtlanmıştır. Sonuç olarak distal perfüzyon katateri periferik VA – ECMO ile beraber kullanılmalı ve kızılötesi spektrometre ile sürekli olarak değerlendirilmeli ve uzman bir ECMO ekibiyle bu komplikasyon yönetilmelidir.
Özet (Çeviri)
In patients receiving peripheral VA-ECMO support in Cardiovascular Surgery, lower extremity ischemia may occur during cannulation via the femoral artery, whereas lower extremity ischemia may occur at a rate of 20% to 52% reported for femoral artery cannulation in peripheral VA-ECMO, and if neglected, this may cause significant morbidity and mortality. In the early detection of this dangerous complication, a cerebral oximeter device is used, which detects the oxygen rate passing through the blood vessels with infrared waves. When performing peripheral VA-ECMO application to the patient, different factors such as atherosclerosis or vessel diameter are taken into account in selecting the cannula to be applied to the femoral artery, taking into account the patient's vascular structure. It has been suggested that it should be evaluated. At the same time, when many studies were examined, it was commonly mentioned that a distal perfusion catheter should be installed in the lower extremities for a better and safer perfusion in addition to femoral artery cannulation. In some studies, the subsequent insertion of a distal perfusion catheter was not recommended and it was argued that it should be inserted prophylactically. ECMO flow should be constantly monitored to ensure that the lower extremity is perfused with sufficient flow. The oxygen difference between the cannulated leg and the non-cannulated leg should be monitored frequently with infrared spectrometry. As a result of the literature research, it has been suggested that lower extremity ischemia can be prevented by the combined use of the distal perfusion catheter at sufficient pressure. and it has been proven. As a result, distal perfusion catheter should be used together with peripheral VA – ECMO and continuously evaluated with infrared spectrometry, and this complication should be managed with an expert ECMO team.