Gebelere verilen web tabanlı doğuma hazırlık eğitiminin prenatal bağlanma ve doğum korkusu üzerine etkisi
Web-based childbirth preparation training given to pregnant women prenatal attachment and its effect on fear of childbirth
- Tez No: 869198
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmada, gebelere verilen web tabanlı doğuma hazırlık eğitiminin prenatal bağlanma ve doğum korkusu üzerine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Randomize kontrollü olarak gerçekleştirilen bu çalışma Şubat 2021-Ocak 2022 tarihleri arasında Çankırı il merkezindeki aile ve toplum sağlığı merkezleri ile devlet hastanesinde araştırma kriterlerinin karşılayan 102 gebenin katılımıyla yapılmıştır. Müdahale grubunda bulunan katılımcılara, web tabanına yüklenmiş doğuma hazırlık eğitim programındaki modüllere ait ortalama 15 ve 45 dakikalık video linkleri gönderilmiştir. Katılımcıların videoları izleme durumları haftalık olarak kontrol edilmiştir. Müdahale grubundaki katılımcıların modüllere yönelik eğitim videolarını izleme süresi 6 hafta ile sınırlandırılmıştır. Kontrol grubundaki katılımcılara aldıkları rutin klinik bakımın dışında herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Çalışma verileri,“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Maternal Fetal Bağlanma Ölçeği ”ve“Wijma Doğum Beklentisi Ölçeği –A Versiyonu”kullanarak hazırlanan soru formu ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında Statistical Package for the Social Sciences 22.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan katılımcıların yaş ortalamalarının müdahale grubunda 29,78 ±5,08, kontrol grubunda 29,41 ±5,07 olduğu saptanmıştır. İki grup arasında sosyodemografik ve obstetrik değişkenler açısından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Müdahale ve kontrol grubu arasında Maternal Fetal Bağlanma Ölçeği ön test puan ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Maternal Fetal Bağlanma Ölçeği son test puan ortalamaları açısından müdahale (x̄=3,63) ve kontrol (x̄=3,42) grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir (t (a) =3.62 ; p0,05). Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi (A versiyonu) Ölçeği son test puan ortalamaları açısından müdahale (x̄=75,15) ve kontrol (x̄=86,68) grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir (t (a) =-10,37; p=0.001
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of web-based childbirth preparation education on prenatal attachment and fear of childbirth. Materials and methods: This randomized controlled trial was conducted between February 2021 and January 2022 with the participation of 102 pregnant women who met the research criteria in family and community health centers and state hospital in Çankırı city center. Participants in the intervention group were sent 15 and 45-minute video links of the modules in the birth preparation training program uploaded to the web base. The participants' viewing status of the videos was checked weekly, and the duration of the participants in the intervention group watching the training videos for the modules was limited to 6 weeks. Participants in the control group did not receive any intervention other than the routine clinical care they received. The study data were collected with a questionnaire prepared using the“Introductory Information Form”,“Maternal Fetal Attachment Scale”and“Wijma Birth Expectancy Scale -A Version”. The data obtained in the study were evaluated in the computer environment using the Statistical Package for the Social Sciences 22.0 statistical program. Results: The mean age of the participants was 29.78 ± 5.08 years in the intervention group and 29.41 ± 5.07 years in the control group. No significant difference was found between the two groups in terms of sociodemographic and obstetric variables. There was no statistically significant difference between the intervention and control groups in terms of Maternal Fetal Attachment Scale pretest mean scores (p>0.05). It was determined that there was a statistically significant difference between the intervention (x̄=3.63) and control (x̄=3.42) groups in terms of posttest mean scores of the Maternal Fetal Attachment Scale (t(a)=3.62; p0.05). It was determined that there was a statistically significant difference between the intervention (x̄=75.15) and control (x̄=86.68) groups in terms of posttest mean scores on the Wijma Birth Anticipation/Experience (version A) Scale (t(a)=-10.37; p=0.001