Duygusal özgürleşme teknikleri (EFT)'nin dismenore ve algılanan stres düzeyine etkisi
Effect of emotional freedom techniques (EFT) on dysmenorrhea and perceived stress level
  1. Tez No: 869206
  2. Yazar: MELTEM ÇAKMAKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF TUĞÇE ÇİTİL, DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA ÇİTİL CANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışma, Duygusal Özgürleştirme Teknikleri (EFT)'nin dismenoreye ve algılanan stres düzeyine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü türde gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma 01.11.2023-01.03.2024 tarihleri arasında Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Polikliniği'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan kadınlar Visual Analog Skala (VAS) ve Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ile değerlendirilmiştir. Araştırmaya dismenore sorunu olan 103 kadın dahil edilmiştir. Kadınlar rastgele randomizasyon yöntemine göre deney (n=52) ve kontrol (n=51) gruplarına atanmış, deney grubuna EFT uygulanmış, kontrol grubu ise rutin yaşam şekline devam etmiştir. Araştırmanın 1. ve 2. Ayında kadınlar tekrar VAS ve ASÖ ile değerlendirilmiştir. Araştırma verileri Araştırma kapsamında elde edilen veriler, SPSS for Windows (Version 21,0, Statistical Package for Social Sciences) programı ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Deney ve kontrol grubundaki kadınların sosyodemografik özellikler, madde kullanım durumu ve obstetrik özellikler bakımından benzer olduğu görülmüştür (p>0,05). Deney ve kontrol gruplarının zamana göre gruplar arası kaşılaştırmaları incelendiğinde EFT öncesi ASÖ ve VAS puanlarında anlamlı bir fark görülmezken (p>0,05), uygulamanın 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted in a randomized controlled manner to determine the effect of Emotional Freedom Techniques (EFT) on dysmenorrhea and perceived stress level. Materials and Methods: The research was carried out between 01.11.2023-01.03.2024 at Kütahya Health Sciences University Evliya Çelebi Training and Research Hospital Gynecology Polyclinic. Women participating in the study were evaluated with the Visual Analog Scale (VAS) and Perceived Stress Scale (PSS). 103 women with dysmenorrhea were included in the study. Women were randomly assigned to the experimental (n=52) and control (n=51) groups according to the randomization method. EFT was applied to the experimental group, while the control group continued its routine lifestyle. In the 1st and 2nd months of the study, women were evaluated again with VAS and ASS. Research data The data obtained within the scope of the research were evaluated with the SPSS for Windows (Version 21,0, Statistical Package for Social Sciences) program. Results: It was observed that the women in the experimental and control groups were similar in terms of sociodemographic characteristics, substance use status and obstetric characteristics (p>0,05).