The perception of femvertising on consumers: An example of Sephora in Türkiye
Tüketiciler üzerinde kadın reklam algısı: Türkiye'deki Sephora örneği
- Tez No: 869205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM İLDEM DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, Türkiye'deki kozmetik sektöründe kadınları güçlendiren reklamların tüketici tutumları, algıları ve satın alma niyetleri üzerindeki algısını incelemektedir. Küresel pazarlamada kadınları güçlendiren reklamların giderek artan önemini ortaya koyan bu araştırma, özellikle Türkiye pazarında tüketici davranışları üzerindeki etkilerini anlamayı amaçlıyor. Türkiye'deki kozmetik sektörü, pazar büyüklüğü ve dinamik büyümesi nedeniyle uygun bir ortam olarak hizmet vermektedir. Çalışma, nitel yöntemleri yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler ve içerik analizi yoluyla birleştiren karma yöntem yaklaşımını kullanmaktadır. Çalışmada, Sephora'nın“Güzelliğin Sınırsız Gücü”adlı femvertising kampanyasına örnek olay olarak odaklanılarak bu kampanyanın Türkiye'de yaşayan tüketiciler üzerindeki etkisi analiz edilmek istenmiştir. Araştırma, kadın reklamcılığı mesajlarının benlik kavramını, güzellik standartlarını nasıl etkilediğini, reklamı yapılan ürünlere yönelik tüketici tutumlarını nasıl şekillendirdiğini, satın alma niyetlerini nasıl etkilediğini araştırarak sosyo-demografik faktörlerin potansiyel düzenleyici etkilerini incelemektedir. Bulgular, kadınları güçlendiren reklamlara ilişkin gelişen söylemlere katkıda bulunduğunu ortaya koymaktadır. Aynı zamanda bu çalışma, kültürel ve sosyal nüansları göz önünde bulundurarak bu reklamların Türkiye kozmetik sektöründeki etkinliğine dair içgörü sağlamaktadır. Bu araştırma, diğer kozmetik markaları için bir örnek olay modeli sunmaktadır; kadınları güçlendiren reklamlara ilişkin akademik literatüre katkı sağlamakta ve Türkiye'nin rekabetçi güzellik pazarında faaliyet gösteren şirketler için pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the perception of female empowering advertising on consumer attitudes, perceptions, and purchase intentions within the cosmetic sector in Türkiye. Acknowledging the growing significance of female empowering advertising in global marketing, this research aims to understand its effects on consumer behavior, particularly in a cultural bridge country like Türkiye. The cosmetic industry in Türkiye serves as a pertinent setting due to its substantial market size and dynamic growth. The study employs a mixed-methods approach, combining qualitative methods through semi-structured in-depth interviews and content analysis. It focuses on Sephora's femvertising campaign“The Unlimited Power of Beauty”as an example, analyzing its impact on consumers living in Türkiye. The research explores how femvertising messages influence self-concept, beauty standards, shape consumer attitudes toward advertised products, impact purchase intentions, and examines potential moderating effects of socio-demographic factors. The findings contribute to the evolving discourse on female empowering advertising, providing insights into its effectiveness in the Türkiye cosmetic sector while considering cultural and social nuances. This research offers a case study model for other cosmetic brands, adds to the academic literature on female empowering advertising, and provides practical recommendations for companies operating in Türkiye's competitive beauty market.