Babur-nâme'de coğrafya ile ilgili söz varlığı
Vocabulary related to geography in Babur-nâme
  1. Tez No: 869231
  2. Yazar: GAMZE KABARIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL YAZICI ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hazırlanan bu yüksek lisans tez çalışmasında, Babur'un ve Doğu Türkçe sahasının nesir alanında en önemli eserlerinden olan Babur-nâme'nin coğrafi söz varlığının incelenmesi ve barındırdığı coğrafi terimler açısından zenginliğini gözler önüne sermek amaçlanmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Babur'un hayatı, Babur devleti, eserleri ve coğrafi söz varlığı hakkında bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, genel coğrafya tanımı ve tasnifleme çalışmaları bulunmaktadır. Babur-nâme'de geçen coğrafya ile ilgili söz varlığı tespit edilip ardından bu terimler tanıklanmış, anlamları verilmiş ve tasnifleme çalışması yapılmıştır. Üçüncü bölüm ise coğrafi söz varlığıyla ilgili tespit edilen kavramların genel dizini ile Türkçe kelimeler dizini ve sonuçtan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this master's study, it is aimed to examine Baburname which is one of the most important works in the field of Eastern Turkish language and of Babur in prose, and to reveal its richness in terms of geographical terms. The study consists of three chapters. In the first chapter, information about Babur‟s life, works and the Babur state is given. In the second chapter, there is a definition of general geography and classification studies. Geographical terms were identified in the work, then were witnessed in context in Babur-nâme, their meanings were written and a classification study was carried out. The third chapter contains the conclusion and the index. The richness of the work in this respect and the diversity of geographical knowledge of the period are explained.