Hadislerde geçen nefs kelimesinin anlam tahlili
An analysis of the meaning of the term 'Nefs' in hadiths
- Tez No: 869233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sünnet dinimizin temel kaynaklarından biri olmasının yanı sıra müminlerin İslam anlayışını belirleyen bir rol üstlenmektedir. Bu sebeple Sünnetin aktarılma aracı olan hadislerin doğru bir şekilde anlaşılması ve yorumlanabilmesi gerekmektedir. Bu yüzden hadislerde zikredilen kelimelerin Hz. Peygamber Efendimiz'in (s.a.v.) maksadına uygun şekilde izah edilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu kelimelerden birisi de nefs kelimesidir. Nefs, hadislerde zikredilen kelimelerden olup birçok anlamı bünyesinde barındırmaktadır. Sahip olduğu geniş anlam yelpazesi hadislerde geçen nefs kelimesinin anlaşılmasını zorlaştırmıştır. Bir kelime analizine yönelik bu tezimiz de nefs kelimesinin hadislerde hangi anlamlarda kullanıldığının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Sunnah, being one of the foundational sources of our religion, assumes a pivotal role in shaping the understanding of Islam for believers. Consequently, the accurate comprehension and interpretation of the Hadiths, serving as the medium of transmission for the Sunnah, are essential. Therefore, the proper elucidation of the words mentioned in the Hadiths in alignment with the intended meaning of the Prophet Muhammad (peace be upon him) holds paramount importance. Among these words, 'nafs' stands out. The term 'nafs' encompasses a spectrum of meanings within the Hadiths, thereby complicating its understanding. Thus, the aim of this thesis is to reveal the meanings of the term 'nafs' employed in the Hadiths through lexical analysis.