Tasavvufi riyazet açısından açlık ve yiyecekler
Hunger and foods in terms of the mystic mortification of the flesh
- Tez No: 100096
- Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM CEBECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Mustafa SALİM,“Tasavvufî Riyazet Açısından Açlık ve Yiyecekler”. (Tez Danışmanı: Prof. Dr. Ethem CEBECİOĞLU) Tasavvufî riyazet açısından açlık konusunu işlerken, açlığın nefs için bir e- ğitim uygulaması biçimiyle yerini aldığı zühd hayatının mahiyeti irdelendi. Her sis temde olduğu gibi İslamî sistemin de idamesi için kendi normlarına göre, uygun in sanların yetiştirilmesi anlayışı mevcuttur. İslam'da bu anlayışın temeli, imana, o da, kendisini güçlendirecek ibadetler manzumesine dayanır. Kur'an ve Sünnetin ahlâkî öğretileriyle yetişecek kâmil insanlar için zühd anlayışı zorunludur. Zühd hayatının gerçekleşmesi de riyazete bağlıdır. Riyazet ise, nefsi eğitmek üzere onu aç susuz ve sevdiği şeylerden mahrum bırakmak demektir. Önemi de, insan nefsini eğitmesinden kaynaklanmaktadır. Ta savvufî bir kavram olan riyazetin ayrıca bazı mutasavvıfların hayatlarındaki uygula malarına değinildi. Riyazetin temeli oruç, orucun da ekseninde açlık bulunur. Kur'an ve Sünne te güre oruç ibadetinin hükmü ve önemi işlendi. Önemi de faydasından kaynaklanır. Çünkü faydası insanın hem ruhuna ve hem de biyolojik yapısına yöneliktir. Oruçta insanın ruhen dirayetli ve irade bakımından güçlülüğü hedeflenir. Ancak bedenin zayıflamasında ise, güçsüz ve bitkin bir durum değil de, hayatın dinamik yapısını engelleyen fazla kilolardan sakınma yoluna gidilir. Bunun için, Kur'an ve Hadislerde geçen yiyecekler ele alınırken besin değerleri de incelendi. Sebze, meye ve et türü yiyeceklere gruplar halinde yer verildi. Aynı zamanda Kur'an ve Hadislerde yasakla- 144nan yiyecekleri de konu edindik ve tıbbî veriler açısından bu yasaklanmanın sebebi nin izahını da yaptık. Et merkezli ve vejetaryen beslenme şeklinde iki gruba ayırdığımız helal yiye ceklerin, tekkelerde alınma şekilleri de vurgulandı. Verilerden hareketle, yiyeceklerin insan psikolojisine etkilerini işledik. Bu etki şekliyle insanın toplumda bir birey ve abidane hayatın remzi olan kullukta nasıl bir kişiliğe sahip olacağının tespiti yapıldı. 145
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mustafa Salim“Hunger and Foods in Terms of the Mystic Mortification of the Flesh”Thesis for High Bachelor's Degree ( Consultant: Prof. Dr.Ethem CEBECİO?LU ) Throughout the analysis of the issue of hunger in terms of mystic mortificiation of the flesh, the essential character of asceticism in which hunger takes place as a practice of education for the flesh, was investigated. As in the case of all other systems, there is a notion of education of appropriate people for the continuation of Islamic system in acoordance with its norms. In Islam, this kind of view is based on the chain of worships which will back it up. The notion of ascetism is compulsory for the mature people who will be educated by the moral doctrines of the Quran and the Sunna. The occurance of ascetic life is linked with the mortification of the flesh. The mortification of the flesh refers to the deprivation of the body from the things which it loves, in order to train it. Its importance emanates from its educatory character for the flesh. Besides the application of the ascetic concept of the mortification of the flesh within the lifes of the Sufis was mentioned The mortification of the flesh is based on fast and fast is based on hunger.The importance and the influence of the fast was analyzed. Its importance originates from its utility because its utility is directed towards both the soul and the body of the man. In fast, to reach a spiritual strength and the durability of the self- control of man is aimed. The goal of bodily strength is not a frail and an insufficient condition but a deprivation from excessive weight which prevents dinamic structure of the life. For this, beside the cosideration of the foods mentioned in the Quran and the Hadis, their nourishment values are investigated. Foods such as vegetables, fruits and meat are taken up in groups. At the same time, we have talked about the foods which are forbidden by the Quran and the Hadis and made explanation of this prohibition in terms of medical data. The getting of the permissible foods which we divided into two groups as meat oriented and vegeterian eating style, in Tekkes are emphasized. Moving from 146the data, we have studied the influence of foods on human psychology. With this kind kind of influence, the way of action for a person as a part of the society and as a man who is a sample of religious worship life is determined. 147