İstanbul kemençesi için başlangıç seviyesi alıştırmaları
Beginning level exercises for Istanbul kemence
  1. Tez No: 869234
  2. Yazar: BURAK KOŞUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. ENVER METE ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İstanbul folklorunda kabasaz takımı içerisinde önemli yere sahip olan İstanbul kemençesi, Vasil ve öğrencisi Tanburi Cemil Bey' in icrası ile günümüze kadar gittikçe genişleyen bir müzik kültürü içerisinde kendisine yer edinmiştir. İstanbul kemençesinin gittikçe artan popülerliği, çalgının öğrencileri ve icracılarında çeşitli kaynak arayışına yöneltmiştir. Bu kaynaklar genel itibariyle ses kayıtları, metotlar, çalgı için bestelenmiş eserler olsa da çalgı üzerinde alıştırma yapılacak basılı materyallerinin üretiminin daha fazla olması gayretine dikkat çekilmiştir. İstanbul kemençesi öğrenimi için basılı olan iki adet metot, iki adet sanatta yeterlilik tezi ve iki adet çalışma kitabı bulunması, öğrencilerin ve icracıların gelişimine katkı sağlamaya devam etmektedir. İstanbul kemençesi eğitimine katkıda bulunması amacıyla hazırlanmış olan bu çalışmanın ilk adımında tüm açık teller üzerinde farklı nota değerlerinde çalışma örnekleri sunulmuş ve açık teller arası geçiş çalışmaları yapılmıştır. Sağ el çalışmaları tamamlandıktan sonra sol el çalışmalarına başlanmış ve İstanbul kemençesi için üç ayrı tel üzerinde perde çalışmaları birinci ve ikinci pozisyon şeklinde ayrılarak alıştırmalar hazırlanmış ve pozisyon çalışmalarının ardından hız çalışmaları uygulanmıştır. Pozisyonlar üzerinde bulunan perde çalışmalarını teller üzerindeki pozisyon geçişi çalışmaları takip etmiş ve son olarak makam dizisi çalışmaları hakkında uygulamalar gösterilmiştir. Hazırlanan tez çalışması, İstanbul kemençesi eğitim sürecinde olan öğrenciler için mevcut müfredatlarının yanı sıra çalışma kaynağı olarak kullanılması ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Istanbul Kemence which take part significantly in folk music of Istanbul named kabasaz. After was included in Incesaz by Vasil and his student Tanburi Cemil Bey inititated its journey with his performance and has carried this instrument today. Instrument find a strong place in music culture. Increasing popularity of this instrument led the students' interests and performance to look for new resources. Even there are resources as voice records, methods, composed pieces specificly for this instrument, the quantity of written and printed doucuments are quiet restricted. There are two published methods' two thesis and two study books available to contribute improvement of students' performance and study. In the first steps of this study which was prepared to contribute training of Istanbul Kemence, several examples of practices on open strings with different note values are presented. Also studies on switching between open strings is take part in this thesis. Application is started with right and left hand practices, following that note exercises on three individual string by grouping first and second position is presented. After position exercises, speed practices are also given. Note excersises on positions are followed by changing positions on the strings and finally applications on makam scale studies is shown. It is forseen thats subject thesis can be a useful resource for the students besides their regualar syllabus.