Paradiplomacy in post-conflict federal states: A case study of Somalia
Çatışma sonrası federal devletlerde paradiplomasi: Somali örneği
- Tez No: 869333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI ÇAĞIN BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, Somali'nin karmaşık çatışma sonrası ortamında paradiplomasi fenomeninin ortaya çıkışını, gelişimini ve güncel durumunu inceleme amacına ulaşmak için ülkenin çatışma sonrası federal yapısının iç dinamiklerini kapsamlı bir şekilde analiz etmektedir. Çalışma, çeşitli akademik ve politika odaklı materyallerin nitel bir bakış açısıyla kapsamlı bir inceleme yapmakta ve El-Dessouki'nin (2018) açıklayıcı teorik çerçevesini benimseyerek yapısal iç değişkenlerin—hukuki çerçeveler, otonomi düzeyleri, hükümetler arası dinamikler ve kurumsallaşma—paradiplomasinin nasıl şekillendirdiğini detaylı bir şekilde incelemektedir. Analizin sonucu, dış politikanın yapımı ve yürütülmesinin merkezileştirilmesinin anayasal olarak belirgin olması gerçeğine rağmen, anayasal belirsizliklerin, tarihsel mirasların ve çatışma sonrası yönetim zorluklarının etkileşiminin, Federal Üye Devletlerin otonomi arzuları ile Federal Hükümetin egemenliğini koruma güdüsü arasında bir çatışma yaratarak, ulusaltı unsurlarının dışişlerinde açılımı için verimli bir zemin oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Dolayısı ile, bu tezde verilen yapısal analiz, çatışma sonrası federal ayarlar bağlamında yapısal iç değişkenlerin paradiplomasiyi şekillendirme merkezi rolünü vurgulayarak, Somali'de paradiplomasinin iç içe geçmiş boyutlarını ve parametrelerini açığa çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the domestic structure of Somalia's post-conflict federal structure is comprehensively analyzed in order to reach the aim of examining the emergence, development, and current status of paradiplomacy phenomenon within the country's intricate post-conflict settings. Employing a comprehensive review of diverse academic and policy-oriented materials through a qualitative lens, the thesis adopts El-Dessouki's (2018) explanatory framework to scrutinize how domestic structural variables—legal frameworks, autonomy levels, intergovernmental dynamics, and institutionalization—shape paradiplomatic engagements. It uncovers that, notwithstanding constitutional intents to centralize foreign policy, the interplay of constitutional ambiguities, historical legacies, and post-conflict governance challenges fosters a fertile ground for subnational foreign engagements, further intensified by the friction between the Federal Member States' autonomy aspirations and the Federal Government's sovereignty assertions. Thus, the structural analysis given in this thesis, through underlining the central role of domestic structural variables in molding paradiplomacy within the context of post-conflict federal settings, unveils interconnected the dimensions and parameters of paradiplomacy in Somalia.