Türkiye'de yerel yönetimlerin uluslararasılaşma politikaları: Avrupa Birliği mali destekleri
Internationalization policies of local governments in Turkey: European Union financial supports
  1. Tez No: 477508
  2. Yazar: YASİN CAN GÖNÜLTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Belirli coğrafi alanlarda merkezi devletin gücünü direkt olarak yerel düzeyde yaşayan topluluklar üzerinde kullanan yerel yönetim mekanizmaları, küreselleşme, demokratikleşme faktörleri ile birlikte farklı nitelikler kazanmıştır. Özellikle çeşitli uluslararası organizasyonlarla birlikte sınır-ötesi yerel yönetim hareketliliği başlamış, ulus-üstü (merkezi yönetim) politikalar, genel anlamda ulus-altı (yerel yönetim) politikalarını etkilemiştir. Bu anlamda yerel birimlerin uluslararası ilişkileri neticesinde; sınır-ötesi işbirlikleri, kardeş şehircilik, yerel yönetimlerin uluslararasılaşması, paradiplomasi gibi olgularla yerel dış politika sürecini ortaya çıkardığı görülmektedir. Bir ülkedeki yerel yönetimlerin farklı ülkelerdeki yerel birimlerle olan politika süreci sosyo-kültürel, kalkınma, çevre, ekonomi vb. alanlarda uyumlaşma sonucunu doğurmuştur. Bu kapsamda yerel yönetimlerin uluslararasılaşması ve uyumlaşması konusunda en etkili uygulamaları gerçekleştiren olgulardan biri Avrupa Birliği'dir. Ortaya koyduğu mevzuat çalışmaları ve denetim mekanizmalarıyla birçok ülke yerel yönetim politikalarında değişikliğe gitmiştir. Bu ülkelerden biri de aday konumunda olan Türkiye'dir. Türkiye'de yapılan mevzuat çalışmaları ile bu çalışmalar kapsamında yapılan politikalar Avrupa Birliği sürecinde önemli uygulamalardandır. Avrupa Birliği'nin yerel yönetimlerin uyum politikalarını desteklemenin haricinde üye, aday ve aday olmayan üçüncü ülkelere yönelik birçok alanda sağladığı mali desteklerler de bulunmaktadır. Bu çalışma ile uluslararasılaşma kapsamında yerel yönetimlerin durumunu ve Avrupa Birliği'nin yerel yönetim politikaları ile Türkiye'ye yansımalarını inceleyerek uyumlaşma politikaları çerçevesinde sağlanan söz konusu mali desteklerin neler olduğu, hangi yöntemlerle yararlanılabileceği ve hangi alanlarda sağlandığı konularının analiz edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Local government mechanisms that use the power of the central state directly on the communities living at the local level in certain geographical areas have gained different natures together with the factors of globalization and democratization. Particularly, the trans-border local government movement started with various international organizations; the super-national (central government) policies have influenced the sub-national (local government) policies in general terms. In this sense, as a result of the international relations of the local units; it is seen that the trans-border cooperation emerges the local foreign policy process by means of sister city planning, internationalization of the local governments, paradiplomacy and so on. The policy process of the local governments in one country with the local units in different countries brought about the harmonization output in the fields such as socio-culture, development, environment, etc. In this context, the European Union is one of the phenomena realizing the most effective implementation of the internationalization and harmonization of the local governments. With the legislative work and supervision mechanisms it has introduced, many countries have changed their local government policies. One of these countries is Turkey, which is in the candidate status. The legislation studies carried out in Turkey and the policies made within the scope of these studies are important implementations in the European Union process. Except for supporting the harmonization policies of the local governments, the European Union also provides financial supports in many areas for the members, candidate and non-candidate third countries. This study aims to analyze the status of the local governments within the framework of internationalization, and the European Union on local government policies and the associated reflections in Turkey, and to analyze issues of what are the so-called financial supports provided in the framework of harmonization policies and with which methods they can be utilized and in which areas they are provided.