Kemoterapi alan multipl miyelom ve lenfomalı hastalarda hepatit b enfeksiyonu sıklığı, reaktivasyon oranı ve koruma programı
Frequency of hepatitis b infection, reactivation rate and protection program in patients with multiple myeloma and lymphoma receiving chemotherapy
- Tez No: 869332
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA NALÇACI
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Her yıl yaklaşık 1 milyon kişi HBV ile ilgili komplikasyonlardan kaybedilmektedir. Hematolojik maligniteli hastalar kan ürünleri transfüzyonu, hastalık ve/veya tedaviyle ilişkili immunsupresyon nedeniyle HBV reaktivasyonu ve akut HBV enfeksiyonu için risk altındadırlar. Biz de kliniğimize başvuran multipl myelom ve lenfoma tanılı hastalarda, hepatit B enfeksiyonu sıklığı, reaktivasyon oranı hakkında bilgi edinmek ve kemoterapi uygulayan meslektaşlarımızın, bu duruma dikkatini çekmek üzere, 2012 Aralık ve 2014 Ocak ayları arasında İstanbul Üniversitesi Hematoloji polikliniğine başvuran Multıpl Miyelom ve Lenfoma tanılı, yaşları 18 ile 79 yaş aralığında değişen toplam 74 hastayı çalışmamıza aldık. Hastaların kemoterapi öncesi Hepatit B enfeksiyonu açısından serolojik profilleri belirlendi ve kemoterapi tedavileri başlandı. Hepatit B enfeksiyonuyla karşılaşmış 27 hastamızdan HBsAg pozitif olan 4 hastamızda, lamivudin tedavisi altında reaktivasyon gözlemledik. Bu hastaların 3 ü lenfoma tanısıyla çoklu kemoterapi protokolü (ABVD/ R-CHOP), 1 tanesi multipl miyelom tanısıyla bortezomib ve deksametazon tedavisi almaktaydı. Hematolojik malignite tanısı konan ve kemoterapi planlanan ya da zaman içinde planlanma olasılığı bulunan hastalar ile malignite tanısı olmayan ancak yüksek doz kortikosteroid planlanan hastalara hepatit B infeksiyonu açısından gerekli tetkikler tanı sırasında yapılmalıdır. HBsAg (+) olan hastaların reaktivasyon riskinin yüksek olduğu bilinmelidir
Özet (Çeviri)
Hepatitis B virus is a common cause of liver disease and mortality affecting more than 1 million people every year. Patients who receives intense immunsupression with various immune modifying agents for hematologic malignancies have great risk for HBV reactivation. For this reason we evaluated in our center, İstanbul Medical Faculty, who was diagnosed as multipl myeloma and lymphoma between December 2012 and January 2014. 27 of 74 patients were with evidences of previous HBV infection (HBsAg (+)/antiHBcIgG (+)). We observed HBV reactivation with HBsAg positive 4 patients during the lamivudine therapy. 3 of 4 patients underwent antineoplastic protocols that included rituximab or high immunosupressive drugs (ABVD/R-CHOP) for lymphoma, one of four patient received bortezomib and dexametazone because of multiple myeloma. Chemotherapy induced HBV reactivation is thought to be caused by HBV replication in hepatocytes due to immunsupression by anti-cancer agents. We hope that in the future, HBV screening will be performed routinely so that we can beter understand the mechanism of HBV reactivation for improved treatment of hematologic malignancies.