Güney Kore'nin Orta Asya politikası: Özbekistan ve Kazakistan örnekleri
South Korea's Central Asia policy: The cases of Uzbekistan andKazakhstan
- Tez No: 869335
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Orta Asya geçmişten günümüze büyük devletlerin güç mücadelelerine tanıklık etmiş bir coğrafyadır. Güney Kore'nin bölge ile ilk teması beş Orta Asya Cumhuriyetinin bağımsızlıklarını kazanmalarının ardından gerçekleşmiştir. Güney Kore'nin Orta Asya'ya olan ilgisi söz konusu ülkelerin coğrafi konumlarından ve sahip oldukları doğal kaynaklardan ileri gelmektedir. Güney Kore'nin bölge ile iş birliğinde başlangıçta ekonomik nedenler ön plana çıksa da bu durum zamanla kültürel alana sirayet ederek dal budak sarmıştır. Bu minvalde Seul, ilişkilerin kültürel boyutuna Orta Asya ülkeleri özelinde etkili bir yumuşak güç aracı olarak büyük önem vermiştir. Bunda bölgede yaşayan Korelilerin katkısı da önemli bir yer işgal etmiştir. Bu çalışma, Güney Kore'nin Orta Asya politikasını Özbekistan ve Kazakistan örnek olayları üzerinden ele almaktadır. Beş Orta Asya Cumhuriyeti arasında, doğal kaynaklar, ekonomik gelişme potansiyeli ve bölgede yaşayan etnik Koreliler göz önüne alındığında Seul'un yatırımlarının ve faaliyetlerinin yoğunlaştığı iki ülkenin Özbekistan ve Kazakistan olduğu saptanmıştır. Diğer Orta Asya ülkeleri (Türkmenistan, Tacikistan ve Kırgızistan) ile Güney Kore arasındaki ikili ilişkiler düşük yoğunluklu olarak seyrettiği için bu çalışma kapsamında değerlendirmeye dâhil edilmemiştir. Bununla birlikte çalışma 1991-2022 dönemi ile sınırlandırılmıştır.Bu araştırmada söz konusu zaman diliminin seçilmesinin nedeni; Orta Asya Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını kazandıkları yıldan ilişkilerin 30'uncu yılına kadar olan süreçte izlenen politikaların incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Central Asia is a geography that has witnessed the power struggles of external states from the past to the present. South Korea's first contact with the region took place after the five Central Asian Republics gained their independence. South Korea's interest in Central Asia stems from these countries' geographical location and natural resources. Although economic reasons initially came to the fore in South Korea's cooperation with the region, this situation has spread to the cultural sphere over time. In this regard, Seoul has attached great importance to the cultural dimension of relations as an effective soft power tool in Central Asian countries. The contribution of Koreans living in the region has also played a vital role. This study delves into the unique aspects of South Korea's Central Asia policy through Uzbekistan and Kazakhstan case studies. Among the five Central Asian Republics, Uzbekistan and Kazakhstan stand out as the countries where Seoul's investments and activities are concentrated, given their natural resources, economic development potential, and the significant presence of ethnic Koreans. The study, however, does not encompass the bilateral relations between South Korea and other Central Asian countries (Turkmenistan, Tajikistan, and Kyrgyzstan) due to their relatively low intensity. It is important to note that the study is limited to 1991-2022, a time span chosen to analyze the policies pursued from when the Central Asian Republics gained their independence until the 30th anniversary of the relations.