Ülkemizde halen uygulanmakta olan milletvekili seçim sistemi
The parliamentary election system currently implemented in our country
  1. Tez No: 869340
  2. Yazar: MEHMET KİPRİKSİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET TÜLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Cumhuriyet sisteminin gerekliliklerinden biri düzenli aralıklarla yapılan seçimlerle yönetilenlerin yöneticileri belirlemesidir. Seçimlerin yapılması ve yapılan seçimler sonucu kazanan milletvekillerinin belirlenmesi ise seçim sistemlerinin konusuna girmektedir. Seçim sistemleri kendi içerisinde dar anlamda seçim sistemleri ve geniş anlamda seçim sistemleri olmak üzere iki farklı şekilde anlaşılmaktadır. Dar anlamda seçim sistemleri sadece kullanılan oyların milletvekili sayısına dönüştürülme usulüdür. Geniş anlamda seçim sistemleri ise seçim ilkeleri, seçme ve seçilme hakkının şartları, baraj uygulamaları, oyların milletvekili sayısına dönüştürülme usulü ve seçimlerin denetimi gibi seçimlerle ilgili bütün unsurları ele almaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi milletvekilleri de ülkemizde normal şartlarda beş yılda bir yapılan seçimler sonucunda seçilmektedir. Bu çalışmada ülkemizde hali hazırda uygulanmakta olan Türkiye Büyük Millet Meclisi milletvekili seçim sistemi ele alınacaktır. Bu tezin ilk bölümünde genel olarak seçim sistemleri hakkında bilgi verilecek. Ardından tezin ikinci bölümünde ise ülkemizde uygulanmakta olan seçim sistemi bölümler halinde ele alınacaktır. Belirtilen ilgili bölümlerde seçim sistemi anayasal hükümler, ilgili kanun maddeleri ve yargı organlarınca verilen kararları ile beraber ele alınıp açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the requirements of the republican system is that the people determine the rulers through elections held at regular intervals. Holding elections and determining the winning members of partiment are within the scope of election systems. In a narrow sense, election systems are simply a method of converting the votes cast into the number of represantatives. In a broad sense, electoral systems covers all issues related to elections such as election principles, conditions of the right to vote and right to stand for election, election threshold implementations, the method of converting votes into the number of representattives. and the control of elections. Under normal conditions, Members of the Grand National Assembly of Türkiye are elected through elections held every five years. In this study, the parliamentary election system of the Turkish Grand National Assembly, which is currently implemented in our country, will be discussed. In the first part of this thesis, information about election systems will be given in general. Then, in the second part of the thesis, the election system implemented in our country will be discussed in sections. In the relevant sections, the election system will be discussed and explained together with the constitutional provisions, relevant articles of law and the decisions made by the judicial bodies