Prematüre retinopati tanısıyla anti-vegf tedavisi almış hastalarda erken ve uzun dönem floresein anjiografi bulgularının kıyaslanması
The comparison of early and long term florescein angiography findings in patients treated wi̇th anti-vegf for the retinopathy of prematurity
- Tez No: 869356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Prematüre retinopatisi (PR) tanısı ile intravitreal aflibercept (İVA) monoterapisi uygulanmış hastalarda postmenstrüel 60. hafta civarı ve geç dönemde çekilmiş floresein anjiografi bulgularının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2015-2018 tarihleri arasında PR tanısı ile İVA tedavisi uygulanmış hastaların erken dönem FA bulguları, geç dönem FA bulguları ile karşılaştırıldı. Takipleri sırasında PR nedeniyle ek tedavi gerektiren veya ek göz patolojisi bulunan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Çalışmaya 18 hastanın 29 gözü dahil edildi. Hastaların ortalama doğum haftası 28,3 ± 2,74 (23-35) hafta, ortalama doğum kilosu 1093,4 ± 377,6 (500 -1800) gramdı. 9 hastanın 11 gözünde tip 1 PR tanısıyla, 9 hastanın 18 gözünde A-PR tanısıyla İVA enjeksiyon tedavisi uygulanmıştı. İVA enjeksiyonu ortalama 34,7 ± 2,58 (31 -39) haftalıkken uygulanmıştı. İVA enjeksiyon tedavisi sonrası erken dönem FA incelemesi 61,3 ± 3,75 (54 - 69) PM hafta yapıldı. Geç dönem FA incelemesi ortalama 74,14 ± 16,13 (47 - 98) aylıkken yapıldı. Erken dönem FA bulgularında vaskülarizasyon tüm hastalarda zon 3'e ulaşmıştı. 6 gözde (%20,69) vaskülarizasyon sınırının ora serrataya uzaklığı 2 optik disk çapından (ODÇ) fazla bulundu. Vasküler anormalliklerden; çembersel damarlanma 18 gözde (%62,07), parmaksı çıkıntı anomali 17 gözde (%58,62), ince damarlanma künt sonlanma anomalisi 12 gözde (%41,38), arteriovenöz şant 7 gözde (%24,14) izlendi. 9 gözde (%31,03) periarterioler hipoperfüzyon alanı izlendi. Hiperfloresans gösteren 1 gözde (%3,45) noktasal hiperfloresans izlendi. Geç dönem FA incelemelerinde 17 gözde (%58,62) çembersel damarlanma, 9 gözde (%31,03) parmaksı çıkıntı anomali, 2 gözde (%6,9) arteriovenöz şant izlendi. 1 gözde ilk FA incelemesinde olan noktasal floresansın devam ettiği gözlendi. 2 gözde (%6,9) kalıcı tortiosite artışı varlığı mevcuttu. 3 gözde (%10,34) vaskülarizasyon sınırının ora serrataya uzaklığı 2 ODÇ'den fazla bulundu. Erken ve geç dönem FA bulguları istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Çembersel damarlanma ve arteriovenöz şant varlığı açısından erken ve geç dönem FA bulguları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlenmemiştir (p> 0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Comparison of fluorescein angiography findings performed around the 60th postmenstrual week and in the late period in patients diagnosed with retinopathy of prematurity (PR) and treated with intravitreal aflibercept (IVA) monotherapy. Materials and Methods: At the early period FA findings of the patients who underwent IVA treatment with the diagnosis of PR between 2015-2018 were compared with FA findings at the late period. Patients with additional ocular pathology or requiring treatment during their follow-up were excluded from the study. Results: The study included 29 eyes of 18 patients. The mean gestational age was 28.3 ± 2.74 (23-35) weeks and the mean birth weight was 1093.4 ± 377.6 (500 -1800) grams. IVA injection treatment was applied with the diagnosis of type 1 PR in 11 eyes of 9 patients and with the diagnosis of A-PR in 18 eyes of 9 patients. IVA injection was applied at an average of 34.7 ± 2.58 (31-39) weeks. At the early period FA examination after IVA treatment was performed at 61.3 ± 3.75 (54 - 69) PM weeks. At the late period FA examination was performed at an average age of 74.14 ± 16.13 (47 - 98) months. At the early period FA findings, vascularization had reached zone 3 in all patients. In 6 eyes (20.69%), the distance of the vascularization border to the ora serrata was found to be more than 2 optic disc diameters. Among the vascular abnormalities; circumferential vessels was observed in 18 eyes (62.07%), finger-like projection anomaly in 17 eyes (58.62%), fine branching and blunt termination anomaly in 12 eyes (41.3, arteriovenous shunt in 7 eyes (24.14%). Periarteriolar hypoperfusion area was observed in 9 eyes (31.03%). Point hyperfluorescence was observed in 1 eye (3.45%) showing hyperfluorescence. At the late period FA examinations, circumferential vessels was observed in 17 eyes (58.62%), finger-like projection anomaly in 9 eyes (31.03%), and arteriovenous shunt in 2 eyes (6.9%). The point fluorescence seen in FA examination at the early period was observed to persist in 1 eye. Increased vascular tortuosity was present in 2 eyes (6.9%). In 3 eyes (10.34%), the distance of the vascularization border to the ora serrata was more than 2 optic disc diameters. At the early period FA and at the late period FA findings were compared statistically. There was no statistically significant difference for the presence of circumferential vessels and arteriovenous shunt (p > 0.05).