Toplumda gelişen pnömoni tanısı olan KOAH hastalarında amfizem varlığının biyobelirteçler (lökosit, nötrofil, CRP, prokalsitonin) üzerine etkisi
The effect of the presence of emphysema on biomarkers (leukocytes, neutrophils, CRP, procalcitonin) in COPD patients with community-acquired pneumonia
- Tez No: 869355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM AĞCA, DOÇ. DR. EYLEM TUNÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), bronşit ve/veya amfizemin farklı derecelerde bir arada olduğu, kalıcı ve ilerleyici hava akımı obstrüksiyonu ile karakterize heterojen bir hastalıktır. Amfizem, distal hava yollarının destrüksiyonu ve dilatasyonu ile tanımlanır. Farklı klinik, radyolojik ve prognostik özellikleri nedeni ile bronşitten ayrılır. Pnömoni, akciğer parankim dokusunun enfeksiyonudur. Pnömoni tanısında ve ciddiyetini belirleme biyobelirteçler kullanılır. Bu çalışmada toplumda gelişen pnömoni tanısı olan KOAH hastalarında amfizem varlığının biyobelirteçler (lökosit, nötrofil, CRP, prokalsitonin) üzerine etkisi araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Ocak 2016- Şubat 2023 tarihleri arasında SBÜ Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde pnömoni tanısı ile göğüs kliniğinde yatan 135 KOAH hastası çalışmaya alındı. Hastaların toraks bilgisayarlı tomografileri (BT) bir radyolog tarafından amfizemi olan ve olmayan olarak iki gruba ayrıldı. Amfizemi olanlarda, amfizemin türü (sentriasiner, paraseptal ve panasiner) belirlenip, amfizem yüzdeleri (≤%25, %26-50, % 51-75, > %76) ve skorlaması (hafif, ılımlı, orta, ciddi) yapıldı. Hastaların yatışında demografik özellikleri, ek hastalıkları, klinik semptomları, pnömoni radyolojileri, laboratuvar parametreleri, hastanede kalış süreleri ve akıbetleri (taburculuk, yoğun bakım, ölüm) araştırıldı ve tüm bu veriler iki grup arasında karşılaştırıldı. Pnömoni riskinin belirlenmesi için Pneumonia severity index = Pnomoni ağırlık indeksi (PSI) ve CURB-65 (Konfüzyon, üremi, solunum sayısı, kan basıncı, yaş) kullanıldı. Veriler hastane otomasyon sisteminden elde edildi ve geriye dönük incelendi. Bulgular: Amfizemi olan grupta 71 hasta (%53), amfizemi olmayan grupta 64 hasta (%47) var idi. İki grubun yaş ortalaması benzer iken (sırasıyla 73 [±9], 72 [±10]; p=0.58), erkek cinsiyet ve sigara içimi amfizemi olan grupta anlamlı olarak daha fazla idi (sırasıyla %96'a karşılık %81; p=0.007; %99'a karşılık %84; p=0.003). Tüm hastalarda pnömoni yerleşim yerleri sıklık sırasına göre sağ akciğer (N=52, %39), sol akciğer (N=42, %31), bilateral (N=41, %30) idi. İki grup arasında akciğerin tutulum alanları ve parapnömonik efüzyon açısından anlamlı farklılık saptanmadı (Tümünde p > 0.05). Amfizemi olan hastaların ortanca hastanede kalış süresi, amfizemi olmayan hastalara göre anlamlı daha fazla idi (sırasıyla: 9 [7-14], 7 [6-10], p=0.010). Tüm hastaların %87'si eve taburcu olurken, %11'i yoğun bakım ünitesine nakil oldu. İki grup arasında eve taburculuk ve yoğun bakıma transfer açısından anlamlı fark bulunmadı. Yetmiş bir amfizem hastasının 28'inde (%39) sentriasiner amfizem, 20'sında (%28) sentriasiner+paraseptal, 16'sında (%23) panasiner, 7'sinde (%10) paraseptal amfizem var idi. Amfizem skorlamasına göre, 14 hasta skor 1(hafif) de iken, diğer skorlarda (skor 2 ılımlı, skor 3 orta, skor 4 ağır) 19'ar hasta var idi. İki grup arasında yatışları boyunca kullandıkları medikal tedaviler (bronkodilatör ve kortikosteroid), ve cihazlar (oksijen, bilevel positive airway pressure) açısından anlamlı farklılık yok idi. Biyobelirteçler açısından karşılaştırılma yapıldığında amfizemi olan grubun, amfizemi olmayan gruba göre ortalama lökosit ve nötrofil sayısı anlamlı daha düşük idi (sırasıyla p=0.036, p=0.035) idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is a heterogeneous disease characterized by persistent and progressive airflow obstruction with varying degrees of bronchitis and/or emphysema. Emphysema is characterized by destruction and dilatation of the distal airways. It is differentiated from bronchitis by its distinct clinical, radiological and prognostic features. Pneumonia is an infection of the lung parenchymal tissue. Biomarkers are used to diagnose pneumonia and determine its severity. In this study, we investigated the effect of emphysema on markers of infection (leukocytes, neutrophils, C-reactive protein [CRP], procalcitonin [PCT]) in COPD patients with community-acquired pneumonia (CAP). Materials and Methods: Between January 2016 and February 2023, 135 COPD patients hospitalized in the chest clinic of SBÜ Süreyyapaşa Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital with a diagnosis of pneumonia were included in the study. Thoracic computed tomography (CT) scans of the patients were divided into two groups as with and without emphysema by a radiologist. In patients with emphysema, the type of emphysema (centriacinar, paraseptal and panacinar) was determined and the percentage of emphysema (≤25%, 26-50%, 51-75%, >76%) and scoring (mild, moderate, moderate, severe) were performed. Demographic characteristics, comorbidities, clinical symptoms, pneumonia radiology, laboratory parameters, length of hospital stay and outcome (discharge, intensive care unit admission, death) were investigated and all these data were compared between the two groups. Pneumonia severity index (PSI) and CURB-65 (Confusion, uremia, respiratory rate, blood pressure, age) were used to determine the risk of pneumonia. Data were obtained from the hospital automation system and retrospectively analyzed. Results: There were 71 patients (53%) in the group with emphysema and 64 patients (47%) in the group without emphysema. While the mean age of the two groups was similar (73 [±9] vs. 72 [±10], respectively; p=0.58), male gender and smoking were significantly higher in the group with emphysema (96% vs. 81%; p=0.007; 99% vs. 84%; p=0.003, respectively). The localization of pneumonia in all patients was right lung (N=52, 39%), left lung (N=42, 31%), bilateral (n=41, 30%) in order of frequency. There was no significant difference between the two groups in terms of areas of lung involvement and parapneumonic effusion (p > 0.05 for all). The median length of hospital stay was significantly longer in patients with emphysema than in patients without emphysema (9 [7-14] vs. 7 [6-10], respectively, p=0.010). Of all patients, 87% were discharged home, while 11% were transferred to the intensive care unit. There was no significant difference between the two groups in terms of discharge home and transfer to intensive care unit. Seventy-one emphysema patients had centriacinar emphysema in 28 (39%), centriacinar+paraseptal in 20 (28%), panacinar in 16 (23%), and paraseptal in 7 (10%). According to emphysema scoring, 14 patients were in score 1 (mild), while there were 19 patients each in the other scores (score 2 moderate, score 3 moderate, score 4 severe). There was no significant difference between the two groups according to type of recieved medical treatments (bronchodilators and corticosteroids) and devices (oxygen, bilevel positive airway pressure) used during hospitalization. The mean leukocyte and neutrophil counts were significantly lower in the group with emphysema compared to the group without emphysema (p=0.036, p=0.035, respectively).