Acil serviste sağ alt karın ağrısı olan kadın hastalarda akut apandisit ile over kist ayırıcı tanısında; c-reaktif protein, lökosit, nötrofil sayısı ve ultrasonografi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between c-reactive protein, leukocyte, neutrophil count, and ultrasonography in the differential diagnosis of acute appendicitis and ovarian cyst in female patients with lower right abdominal pain in emergency department
- Tez No: 869361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET REŞİT ÖNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giri ve Amaç: Acil servise sağ alt kadranda lokalize olan karın ağrısı sebebiyle başvuran hastalar, acil hekimi açısından, ayırıcı tanıları arasında akut apandisit ve ovaryan patolojiler olması nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir. Benzer klinik ve fizik muayene bulguları ile sık karşılaşılan bu tablo acil hekimlerini zorlamaktadır. Çalışmamızda akut apandisit ve over kist rüptürü patolojilerinin ayırıcı tanısında laboratuvar değerleri ve ultrasonografi bulgularının karşılaştırılarak acil hekiminin doğru karar vermesine yardımcı olacak istatistiksel veriler elde etmek amaçlanmaktadır. Materyal ve Metod: Acil Servise karın ağrısı şikayeti ile başvuran hastalar arasından, BT veya USG ile teşhisi koyulan 78'i Akut Apandisit, 70'i Hemorajik Over Kist Rüptürü olmak üzere toplam 148 kadın hastanın verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Laboratuvar ve ultrasonografi sonuçları hemoglobin(HGB), beyaz küre (WBC), nötrofil sayısı(NEU#), nötrofil yüzdesi(NEU%), C-reaktif protein(CRP), over kist rüptürü hastalarında serbest sıvı miktarı, akut apandisit hastalarında apendiks çapı açısından incelenerek değerleri kaydedildi. Akut apandisit ve over kist rüptürü tanısı alan hastalar teşhisine göre iki gruba ayrıldı, hemoglobin(HGB), beyaz küre (WBC), nötrofil sayısı(NEU#), nötrofil yüzdesi(NEU%), C- reaktif protein(CRP) değerleri iki grup arasında karşılaştırıldı. Over kist rüptürü hastalarında ultrasonda ölçülen serbest sıvı miktarının ve akut apandisit hastlarında ultrasonda ölçülen apendiks çapının, hasta gruplarının kendi içerisinde hemoglobin(HGB), beyaz küre (WBC), nötrofil sayısı(NEU#), nötrofil yüzdesi(NEU%), C-reaktif protein(CRP) değerleri ile korelasyonları incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Patients presenting to the emergency department with right lower quadrant abdominal pain hold particular importance for emergency physicians due to the differential diagnoses including acute appendicitis and ovarian pathologies. The similar clinical and physical examination findings encountered in these cases pose challenges for emergency physicians. Our study aims to provide statistical data to assist the emergency physician in making accurate decisions by comparing laboratory values and ultrasonography findings in the differential diagnosis of acute appendicitis and ovarian cyst rupture. Materials and Methods: The data of 148 female patients who presented to the Emergency Department with abdominal pain and were diagnosed with either Acute Appendicitis (78 patients) or Hemorrhagic Ovarian Cyst Rupture (70 patients) through CT or USG were retrospectively examined. Laboratory and ultrasonography results were analyzed and recorded in terms of hemoglobin (HGB), white blood cell (WBC), neutrophil count (NEU#), neutrophil percentage (NEU%), and C-reactive protein (CRP), along with the amount of free fluid in ovarian cyst rupture patients, and appendix diameter in acute appendicitis patients. Patients diagnosed with acute appendicitis and ovarian cyst rupture were divided into two groups, and their hemoglobin (HGB), white blood cell (WBC), neutrophil count (NEU#), neutrophil percentage (NEU%), and C-reactive protein (CRP) values were compared. The correlations between these laboratory values and the amount of free fluid measured in ultrasonography in ovarian cyst rupture patients, and the appendix diameter measured in acute appendicitis patients, were examined within each patient group.