Doğum sonrası erken dönemde anne sütü danışmanlığının ilk 6 ayda sadece anne sütüyle beslenme üzerine etkisi
Effect of postnatal early lactation consultation on exclusive breastfeeding in the first 6 months
- Tez No: 869362
- Danışmanlar: UZMAN MUHARREM BOSTANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bebeklerin ilk altı aya kadar yalnızca anne sütüyle beslenmesinin en doğru başlangıç olduğu bilinmektedir. Ancak, literatür incelendiğinde, emzirmenin ve anne sütunun öneminin bu denli yüksek olmasının bilinmesine rağmen uygulamada ve sürdürülebilirlikte sorunların olduğu da görülmektedir. Bu araştırma ile, annelere en erken dönemde, bireysel, yüz yüze, uygulamalı, uzmanın uygun gördüğü sıklıkta, emzirme danışmanlığı verilerek; yenidoğanların özellikle ilk 6 ayları boyunca sadece anne sütü ile beslenme oranlarının artırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Çocuk Poliklinik, Çocuk Acil Servisi ve Çocuk Servislerine çocuklarını getiren anneler ile Temmuz 2023 ve Mart 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma tek merkezli prospektif kohort çalışması olarak uygulanmıştır. Planlanan çalışmanın kontrol grubunu emzirme danışmanlığını doğumdan sonraki 15-60 gün içerisinde, herhangi bir zamanda, tek seferlik eğitim alan anneler oluşturmaktadır. Deney grubu ise iki gruptan oluşmakta olup, I. deney grubundaki katılımcılar emzirme danışmanlığını doğumdan hemen sonraki ilk 15 gün içerisinde, tek sefer eğitim alan annelerdir. II. deney grubunu ise emzirme danışmanlığını doğumdan hemen sonraki ilk 15 gün içerisinde, birden fazla yüz yüze veya gerek halinde telefonla ulaşabilme şeklinde emzirme danışmanlığı hizmeti alan anne grubu oluşturmaktadır. Eğitim sonrasında 6-24 ay arasında bebeği olan annelere tanımlayıcı anket yapılmıştır. Araştırmaya toplamda 217 anne dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: It is known that exclusive breastfeeding of infants for up to the first six months is the best start. However, when the literature is analyzed, it is seen that although the importance of breastfeeding and breast milk is known to be so high, there are problems in practice and sustainability. This study aims to increase newborns' exclusive breastfeeding rate, especially during the first six months of life, by providing experts with face-to-face, hands-on breastfeeding counseling in the earliest period. Materials and Method: The study was conducted between July 2023 and March 2024 with mothers who brought their children to the Pediatric Outpatient Clinic, Pediatric Emergency Department, and Pediatric Wards of Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital. The study was implemented as a single-center prospective cohort study. The control group of the planned research consisted of mothers who received one-time breastfeeding counseling within 15-60 days after birth, at any time at their convenience. The experimental group consisted of two groups: the I. experimental group included mothers who received one-time breastfeeding counseling within the first 15 days immediately after birth; the second experimental group consisted of mothers who received face-to-face breastfeeding counseling at least three times within the first 15 days immediately after birth, at any at any time they need via telephone or social media. After the training, a descriptive questionnaire was administered to mothers with infants between 6-24 months of age. Results: A total of 217 mothers were included in the study.