Suda boğulma sonrasında ratların diş pulpasında görülen postmortem histopatolojik değişikliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of postmortem histopathological changes in dental pulp of rats after drowning in water
- Tez No: 869364
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmamız ile su içerisinde boğulan ratların diş pulpasında meydana gelen histopatolojik değişimlerin gösterilebilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda her grupta 8 rat olmak üzere 48 adet rat kullanıldı. Kontrol grubundaki ratların ölümü yüksek doz anestezi ile gerçekleştirildi. Kontrol grubu dışında kalan gruplar disosiyatif anestezi sonrasında içi su dolu olan kaplara alındı. Suda boğulmaya bağlı ölümü gerçekleşen ratlar sırasıyla 0, 6, 12, 18 ve 24 saat sonra diseksiyon işlemine alındı. Tüm gruplarda her iki akciğer dokusundan alınan örnekler H&E ile boyanarak suda boğulmayı destekleyici bulgular açısından incelendi. Ratlara ait molar diş örnekleri dekalsifikasyon işleminin ardından H&E boyası ile boyandıktan sonra ışık mikroskobu altında incelendi. Pulpa içi stromal ödem, stoplazmik genişleme, damarlarda genişleme, perivasküler ödem ve odontoblast hücre grubunun dentin tabakasından ayrışması 4 derece halinde değerlendirildi. Gruplar arasındaki karşılaştırma için Ki-Kare testi kullanıldı. P değerleri 0.05'den küçük hesaplandığında istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Çalışmamızda kontrol grubuyla ile Grup 2 (PM 0. saat) arasında; değerlendirdiğimiz bazı parametrelerde istatistiki açıdan anlamlı farklılık bulundu. Grup 2 ile su içinde farklı saat aralıklarında bekletilen bazı gruplar arasında; istatistiksel anlamlılık gösteren parametreler izlendi. Dental pulpa içi değişimlerin suda boğulma tanısını desteklemek için umut verici olduğu görülmektedir. İleride yapılacak diğer çalışmalarla desteklenmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to demonstrate the histopathological changes in the dental pulp of rats drowned in water. In our study, 48 rats, 8 rats in each group, were used. The death of the rats in the control group was performed with high dose anaesthesia. The remaining groups except the control group were placed in containers filled with water after dissociative anaesthesia. The rats that died due to drowning were dissected after 0, 6, 12, 18 and 24 hours, respectively. In all groups, samples taken from both lung tissues were stained with H&E and analysed for findings supporting drowning. After decalcification, molar tooth samples of rats were stained with H&E stain and examined under light microscope. Pulpal stromal oedema, stoplasmic enlargement, vascular enlargement, perivascular oedema and separation of odontoblast cell group from dentin layer were evaluated in 4 grades. Chi-Square test was used for comparison between groups. P values less than 0.05 were considered statistically significant. In our study, statistically significant differences were found between the control group and Group 2 (PM 0th hour) in some of the parameters we evaluated. Between Group 2 and some groups kept in water at different time intervals; statistically significant parameters were observed. It is seen that the changes in the dental pulp are promising to support the diagnosis of drowning. It is thought that it will be useful to be supported by other studies to be carried out in the future.