Karın içi yapışıklıklarda oluşan ince barsak tıkanmalarında radyoopak maddelerin tanı ve tedavideki yeri
  1. Tez No: 86938
  2. Yazar: MEHMET ALİ AKTAMAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT TUFAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Gastroenterology, General Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
VI-OZET Bu çalışmada postoperatif karın içi yapışıklıklara bağlı ince barsak tıkanmalarında, suda eriyen radyoopak maddelerin tanı ve tedavi etkileri prospektif ve randomize olarak araştırılmıştır. GATA Genel Cerrahi Kliniğine barsak tıkanmaları nedeniyle başvuran 108 hastadan, karın içi yapışıklıklara bağlı ince barsak tıkanmalı olduğu düşünülen 75 hasta çalışmaya alınmıştır. 75 hastada 80 epizod görülmüştür: 23 epizod (22 hasta) omnipak grubunda, 25 epizod (22 hasta) urografin grubunda ve 32 epizod (3 1 hasta) ise kontrol grubunda yer almıştır. Hastaların ortalama yaşları omnipak grubunda 49.7 (21-77), urografin grubunda 58.9 (21-86) ve kontrol grubunda 48.4 (16-86) idi. Hastaların kiloları omnipak grubunda ortalama 67.8kg (51-88kg), urografin grubunda ortalama 66.5 kg (43-82kg) ve kontrol grubunda ortalama 70.5 kg (48-85kg) olarak saptanmıştır. Grupların yaş, cins, kilo ve önceden geçirdikleri cerrahi girişimler bakımından karşılaştırılması istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Bu çalışmada ilk defekasyon süreleri açısından, çalışma grupları ile kontrol gruplarının karşılaştırılması istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur: ilk defekasyon ortalama süreleri omnipak, urografin ve kontrol grubunda sırasıyla 10.3, 10.7 ve33.1 saat olmuş ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05). Tıbbi tedaviye cevap vermeyen hastalar engeç 48 saat içinde operasyona alındılar. Operasyona verilen hasta sayıları ve oranlan sırasıyla omnipak grubunda 2 hasta (%8.6), urografin grubunda 2 hasta (%8) ve kontrol grubunda 8 hasta (%25)idi. Bu prospektif çalışmada suda eriyen radyoopak maddelerin (omnipak ve urografin) postoperatif karın içi yapışıklara bağlı ince barsak tıkanmalarında rezolüsyonu artırdığına ait literatür bilgileri doğrulanmış ve terapötik etkisi olduğu gösterilmiştir. 57
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY The title of the study is“Diagnostic and Therapeutic Values of Water Soluble Contrast Agents In Adhesive Small Bowel Obstructions.”The diagnostic and therapeutic effects of water soluble contrast agents were investigated- in adhesive small bowel obstructions during this prospective and randomized study. Seventy five patients considered as adhesive small bowel obstructions total of 108 patients with intestinal obstruction were included in this study. Eighty episodes of obstruction were observed and evaluated in 75 patients: 23 episodes (22 patients) in omnipaque group, 25 episodes (22 patients) in urografin group and 32 episodes (31 patients) in control group. Mean ages were 49,7 (21-77), 58,9 (21-86) and 48,4 (16-86) years in omnipaque, urografin and control groups, respectively. Mean weights were 67,8kg (51-88), 66,5kg (43-82) and 70,5kg (48-85) in omnipaque, urografin and control groups, respectively. Comparison of age, sex, weight and previous abdominal operations among the three groups is found statistically insignificant (p>0.05). According to the mean timing of the first stool, there were no significant difference between study groups and control group: it was 10,3, 10,7 and 33,1 hours in omnipaque, urografin and control groups respectively; statistical analysis of all groups was significant (p0.05). Patients that medical treatment has failed, were operated on, in 48 hours. The number of patient who had surgery were 2 (8,6%), 2 (8%) and 8 (25%) in omnipaque, urografin and control groups respectively. Water soluble contrast agents (omnipaque and urografin) increase the resolution of the obstruction in adhesive small bowel obstructions corrrelating with the literature and their therapeutic effects are concluded. 58