Rektal kanserlerde preoperatif radyoterapinin perioperatif morbidite ve mortalite üzerine etkisi
The Effect of preoperative radiotheraphy on perioperative morbidity and mortality in rectal cancers
- Tez No: 86940
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Rektum kanserinin tedavisinde cerrahiye adjuvan olarak kullanılan preoperatif radyoterapinin perioperatif morbidite ve mortalite üzerine etkisi ve risk faktörlerinin neler olduğu henüz net olarak ortaya konulmamıştır. Bu çalışmada TNM sınıflandırmasına göre evre I, II ve III rektum kanserli hastalarda preoperatif radyoterapinin morbidite ve mortalite üzerine etkileri incelenmiş, insidans ve risk faktörlerinin saptanması amaçlanmıştır. GATA Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda Ocak 1995 - Aralık 1998 yılları arasında rektum kanseri tanısı ile 48 hastaya cerrahi uygulanmıştır. Hastaların 28' ine preoperatif radyoterapi ( 26 hastaya 2000 cGy/4 fraksiyonda, 2 hastaya 2500 cGy/5 fraksiyonda) uygulanmıştır. 20 hastaya ise preoperatif radyoterapi uygulanmamıştır. Hastaların ışınlanmasında AP/PA iki alan tekniği kullanılmıştır. Preoperatif radyoterapi uygulanan grupta, perioperative morbidite oranı %39.2 olarak saptanmıştır. En sık görülen komplikasyonlar perineal insizyon enfeksiyonu (% 1 1 ), abdominal insizyon enfeksiyonu (% 7) ve üriner obstruksiyondur (% 7). Diğer komplikasyonlar enürezis, anastamoz kaçağı ve fistülizasyon, spermatosel, radyasyon enteriti ve nedeni bilinmeyen ateştir. Preoperatif radyoterapi uygulanmayan grupta morbidite oranı % 25 olarak bulunmuştur. Bu grupta en sık görülen komplikasyon abdominal insizyon enfeksiyonu ( % 15)'dur. İleus ( % 5), radyasyon enteriti ve pulmoner tromboemboli görülen diğer komplikasyonlardır. Preoperatif radyoterapi uygulanan grupta perioperatif mortalite oranı % 14, (4 hasta) uygulanmayan grupta ise % 5 (1 hasta) olarak saptanmıştır. Radyoterapi uygulanan grupta mortalite nedeni iki hastada kardivasküler komplikasyon, birer hastada sepsis ve ARDS'dir. Ölen hastaların üçü 70 yaş üzerindedir. Çalışmada morbidite ve mortalite ile ilgili risk faktörleri olarak yaş, cinsiyet, tümör evresi, tümör lokalizasyonu ve cerrahi teknik incelenmiştir. Bu faktörler açısından iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır ( p>0.05). Sonuç olarak preoperatif radyoterapi uygulanan hastalarda perioperatif morbidite ve mortalitenin, uygulanmayan hastalara göre daha yüksek olduğu ancak bunun istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptandı. Radyoterapi tekniği olarak iki alan tekniği kullanılmasının ve yaşın morbidite ve mortalite açısından muhtemel risk faktörü olabileceği saptandı. Bu sonuçlar literatür ile uyumlu bulundu. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effect of Preoperative Radiotherapy on Perioperative Morbidity and Mortality in Rectal Cancers. As an adjuvant therapy to surgery in rectal cancer therapy, the effect of preoperative radiotherapy and risk factors on perioperative morbidity and mortality are not clear yet. In this study, it is aimed to determine the incidence, risk factors and the effect of preoperative radiotherapy on perioperative morbidity and mortality for the patients with stage 1,11 and III rectal cancer according to TNM classification. Between January 1995 and december 1998, surgery was applied to 48 patients with the diagnosis of rectal cancer at the department of surgery in Gulhane Military Medical Academy. Preoperative radiotherapy was applied to 28 of these patients ( 2000 cGy/4 fr. to 26 of 28 and 2500 cGy/5 fr. to 2 of 28 patients). No preoperative radiotherapy was applied to other 20 patients. To all patients AP/PA two portal technique was used for irradiation. In the preoperative radiotherapy group, perioperative morbidity rate was found to be 39.2 %. The most common complications were perineal wound infection (11%), abdominal wound infection (7%) and urinary obstruction (7%). The other complications were enurezis, anastomotic leakage and fistulization, spermatocele, radiation enteritis and postoperative fever of unknown origin. In the other group perioperative morbidity rate was found to be 25 %. The most common complication in this group was abdominal wound infection (15%). Ileus, radiation enteritis and pulmonary thromboemboli were the other complications. Mortality rate was found to be 14 % (4 patients) in the preoperative radiotherapy group and 5 % (1 patient) in the other group. Common causes of mortality were cardiovascular complications for 2 patients, sepsis and ARDS for patients. 3 of the patients that died were > 70 years of age. In the study, age, sex, stage of tumor, tumor localization and surgical technique were analyzed as risk factors. No significant difference was found statistically according to these factors between two groups ( p>0.05). As result, it was found that incidence of perioperative morbidity and mortality is higher at the patients in preoperative radiotherapy group but there is no significant difference statistically. Using of two portal technique for irradiation and age were found as probable risk factors. These results were found similiar with the literature. 49 ^5* * v*&m.wi&E:. m