Meme kanseri cerrahisinde meme koruyucu girişimler ve sonuçları
Breast conserving surgery and outcomes in the management of breast cancer
- Tez No: 86941
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT SARIKAYALAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Meme kanseri kadınlarda en sık görülen ve kanser ölümleri içerisinde ilk sırayı alan hastalıktır. Günümüzde meme kanseri tedavisinde radikal cerrahi girişimler veya meme koruyucu cerrahi girişimler radyoterapi ile birlikte, gerektiğinde kemoterapi ve/veya hormonal tedavi ile birlikte uygulanmaktadır. Evre I ve evre II meme kanserlerinde meme koruyucu cerrahi girişimler ve radyoterapi, uzun dönemde de radikal cerrahi girişimler kadar etkilidir. GATA ve ATF Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda Ocak 1989- Ocak 1999 tarihleri arasında meme kanseri tanısı ile öpere edilen, evre I ve evre II tümörlü 411 hastadan 313 hastaya radikal cerrahi tedavi, 98 hastaya ise meme koruyucu cerrahi tedavi ve bütün hastalara postoperatif radyoterapi uygulanmıştır. Evre I ve evre II meme kanserli 411 hasta yaş, menapoz durumu, tümörün lokalizasyonu, boyutu, evresi, uygulanan medikal tedavi protokolü, cerrahi tedavi tipi, aksiller tutulum, histopatolojik tanı, izlem süresi, hastalıksız yaşam süresi, lokal nüks oranı, uzak metastaz oranı, toplam sağkalım ve hastalıksız sağkalım oranları parametreleriyle değerlendirilmiştir. Radikal cerrahi tedavi uygulanan 313 hastanın ortalama takip süresi 55.8 ay, ortalama hastalıksız yaşam süresi 51.3 aydır. Bu hastaların %3. 83 'ünde lokal nüks, %12. l'inde uzak metastaz saptanmıştır. 5 yıllık sağkalım oranı %89, hastalıksız sağkalım oranı %85, 8yıllık %69 ve %64, 10 yıllık oranlar %19 ve %16 bulunmuştur. Meme koruyucu cerrahi tedavi uygulanan 98 hastanın ortalama takip süresi 41.4 ay, ortalama hastalıksız yaşam süresi 38.4 aydır. Hastaların %4.08'inde lokal nüks, %9. 2' sinde uzak metastaz saptanmıştır. 5 yıllık sağkalım oranı %91, hastalıksız sağkalım oranı %83, 8 yıllık %70 ve %63, 10 yıllık oranlar %25 olarak hesaplanmıştır. Evre II-B hastalarda meme koruyucu cerrahi tedavinin uzun dönem sonuçları radikal cerrahi tedavilere göre anlamlı oranda farklı bulunmuştur. Bu hastalarda risk ve prognostik faktörler daha önemlidir. Fakat evre I ve II-A hastalarda uzun dönem sonuçları aynı bulunmuştur. Sonuç olarak; evre I ve evrell meme kanserli hastalarda etkin radyoterapi ile birlikte uygulanan meme koruyucu cerrahi girişimler uzun dönemde de radikal cerrahi girişimlerden anlamlı farklılık göstermeyen oranda sağkalım sağlamaktadır. 68
Özet (Çeviri)
SUMMARY Breast Conserving Surgery and Outcomes in the Management of Breast Cancer Breast cancer is the most frequently seen and first cancer disease leading to death. In the present time, radical surgery or breast conserving surgery are performed simultaneously with radiotherapy, chemotherapy and/or hormonal therapy when necessary in the management of breast cancer. The breast conserving surgery with radiotherapy is as effective as radical surgery also in long term follow-up in the breast cancer of stage I and II. In the department of surgery in Gülhane Military Medical Academy, 313 of 411 patients operated with the diagnosis of breast cancer in stage I and II underwent radical surgery and the remaining 98 patients underwent breast conserving surgery. All the patients had postoperative radiotherapy. 411 patients with breast cancer in stage I and II were analysed in the view of age, menapausal status, localization, size and stage of the tumor, the protocol of medical treatment, the technique of the surgical treatment, axillary lymph node status, the histopathological diagnosis, the follow-up period, the disease-free period, the local recurrence rate, distant metastasis rate, overall survival and disease-free survival rate. The patients who underwent radical surgery have a mean follow-up period of 55.8 months and a mean disease-free period of 51.3 months. In this patients, local recurrence was seen in 3.83% and, distant metastasis in 12.1%. The five-year, eight- year and ten-year survivals were found to be 89%, 69%, 19% respectively; disease-free survivals were found to be 85%, 64%, 16% respectively. The patients who underwent breast conserving surgery have a mean follow-up period of 41.4 months and a mean disease-free period of 38.4 moths. In this patients, local recurrence was seen in 4.08% and distant metastasis in 9.2%. The five-year, eight-year and ten-year survivals were found to be 91%, 70%, 25% respectively; disease-free survivals were found to be 83%, 63%, 25% respectively. The patients in stage II-B long-term results of breast conserving surgery with radiotherapy were found significantly different from long- term results of radical surgery. The risk and prognostic factors are more important in these patients. But the long-term results of stage I and II-A patients were found similar. As a conclusion; the breast conserving surgery with effective radiotherapy in patients with breast cancer in stage I and II provides survival which is not significantly different from the outcomes of radical surgery also in the long term follow-up. 69