قاعدة الخروج من الخلاف وتطبيقاتها في المعاملات عند الشافعية
İhtilaftan kurtulma kaidesi makbuldür ve şafii ictihad fıkhında tatbik olunur
  1. Tez No: 869413
  2. Yazar: MOHAMMAD JABER HAMEDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ATA DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, ihtilafların çözümlenmesi kuralının ne anlama geldiğini, ihtilafların çözümlenmesi, ihtilafta olması gereken şartları ve ihtilafların çözümlenmesi kuralının hücciyet değerini öğrenmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, ihtilafların çözümlenmesi kuralını; ticaret, evlilik, boşanma, vasiyet, söz kesme gibi ve diğer fıkhın muamelat bölümlerinde derlemeyi hedeflemektedir.. Bu araştırmada analitik ve tümevarımcı yöntem kullanılmıştır İhtilafların çözümlenmesi kuralına dayanan fıkhi görüşlerin çıkarılabilmesi için konular bir araya toplanarak incelenmiş, fıkıh alimlerinin mezhepleri ve görüşleri aktarılarak kritiği gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın önemli sonuçlarından biri, fıkıh alimlerinin, özellikle Şafiilik mezhebinin ihtilafların çözümlenmesini hoş gördüğü ve bu kuralın fıkıhlarında özellikle muamelat bölümlerinde etkileri görülmüştür. Ayrıca, ümmetin alimlerinin genellikle mezhep ve görüşlere taraftarlık etmekten kaçındığı ve ihtilafı dikkate alarak, önem verdikleri görülmüştür. İhtilafların çözümlenmesi kuralının fıkıh alimleri yanında önemli bir yeri olduğu, belirli şartların olmasıyla bu kuralın uygulandığı ve hoş görüldüğü ortaya çıkmış, genellikle takva ve ihtiyatlı davranılması gereken konularda yer aldığı ve her ihtilafın dikkate alınmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to know the meaning of Exiting of the Friction, the kinds of this exiting, the conditions required for this exiting, and the reasoning behind this exiting. It also gets to combine the sections of this exiting into Subjects of Dealings; like sale, marriage, divorce, bequest, engagement, and many other subjects about dealing jurisprudence. An analytical and an investigative approach has been used in this research to elicitate the jurisprudential resemblances which indicates the exiting of friction which also tells the Faqihs' doctrines and their sayings /opinions about every subject that has been discussed before. One of the most important results of this research is that Faqihs preferred to exit from the friction, some of them are Shafiis who showed this preference in their jurisprudence especially in the field of dealings. Another one is that most of the scholars have rejected doctrine fanaticism that was indicated in accepting the friction and the rank that fqihs have given to the exiting of friction. This rank has been enabled with some conditions. It has been clear that exiting from friction is likely to be taken with, and it is considered to be under section of Religiousness orThe fear of God. It is also considered to be the most accepted review, which also declares that not every friction is taken into consideration.