Calgary aile müdahale modeline temellendirilmiş motivasyonel görüşmenin serebral palsisi olan çocukların ebeveynlerinde bakım yükü öz yeterlik ve stresle başa çıkmaya etkisi
The effect of motivational interviewing based on the calgary family intervention model on care burden, self-efficiency and coping with stress in parents of children with cerebral palsy
- Tez No: 869429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KARDAŞ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Calgary Aile Müdahale Modeline temellendirilmiş motivasyonel görüşmenin serebral palsisi olan çocukların ebeveynlerinde bakım yükü öz yeterlik ve stresle başa çıkmaya etkisini belirlemek amacıyla yapılan bu araştırma randomize kontrollü deneysel türde gerçekleştirildi. Araştırma Iğdır‟da özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde Aralık 2022- Haziran 2024 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın evrenini bu merkezlere eğitim ve terapi almak amacıyla gelen, serebral palsisi olan çocukların ebeveynleri oluşturdu. Araştırmanın örneklemine 30 motivasyonel görüşme ve 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 60 ebeveyn alındı. Araştırmada motivasyonel görüşme grubuna haftada bir kez 6 oturumluk Calgary Aile Müdahale Modeline temellendirilmiş motivasyonel görüşme programı uygulanırken kontrol grubuna herhangi bir girişim uygulanmadı. Araştırmada veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Bakım Verme Yükü Ölçeği (BVYÖ), Ebeveyn Öz Yeterlik Ölçeği (EÖYÖ) ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBÇTÖ) ile toplandı. Araştırmanın verileri SPSS 23 programı ile analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metodlar, ki-kare, iki grup karşılaştırılması için bağımsız örneklem t testi, tekrarlı ölçümlerde ise ANOVA kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a randomized controlled experimental manner to determine the effect of motivational interviewing based on the Calgary Family Intervention Model on coping with care burden, self-efficacy and stress in parents of children with cerebral palsy. The research was conducted in special education and rehabilitation centers in Iğdır between December 2022 and June 2024. The population of the research consisted of parents of children with cerebral palsy who came to these centers to receive education and therapy. A total of 60 parents, including 30 motivational interviews and 30 control groups, were included in the sample of the study. In the study, a 6-session motivational interview program based on the Calgary Family Intervention Model was applied to the motivational interview group once a week, while no intervention was applied to the control group. In the study, data were collected with the Introductory Information Form, Caregiving Burden Scale (CAWS), Parental Self-Efficacy Scale (EDSS) and Stress Coping Styles Scale (SBCTS). The data of the study were analyzed with SPSS 23 program. Descriptive statistical methods, chi-square, independent sample t test for comparison of two groups, and ANOVA for repeated measurements were used to evaluate the data.