Şizofreni hastalarının bakım verenlerinde travma sonrası büyüme ve etkileyen faktörler
Posttraumatic growth in schizophrenia caregivers and predicting factors
- Tez No: 512665
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Şizofreni hastalarında Aile fertlerinin bakım verme sürecinde yaşadıkları üzerine daha çok olumsuz değişikliklere odaklansa da olumlu değişikliklerin de yaşanabildiği gösterilmiştir. Bu değişiklikler literatürde son zamanlarda daha çok gündemlenen ve tanınan travma sonrası büyüme kavramı ile uyumludur. Bu çalışmada da şizofreni hastalarının bakım verenlerindeki travma sonrası büyüme kavramı, kendisiyle ilişkili olduğu öne sürülen değişkenlerle ilişkisi bağlamında incelenmiştir. Yöntem: Çalışmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı polikliniğine Mayıs 2017-Mart 2018 tarihleri arasında ayaktan başvuran, daha önce şizofreni tanısı almış olan hastalar ile bakım verenleri arasından dahil edilme kriterlerini karşılayan 80 hasta ve bakım vereni alınmıştır. Demografik bilgiler araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyodemografik veri formu ile, hastayla ilgili değişkenler pozitif belirtileri derecelendirme ölçeği, negatif belirtileri derecelendirme ölçeği, uku ilaç yan etkileri ölçeği, sosyal işlevsellik ölçeği ve calgary şizofrenide depresyon ölçeği ile kontrol edildi. Bakım verene ait değişkenler ise SCID-I, travma sonrası büyüme ölçeği, dinsel bağlılık ölçeği, algılanan çok yönlü sosyal destek ölçeği ile incelendi. Travma sonrası büyüme derecesi ve hasta ya da bakım verenle ilgili değişkenler arasındaki ilişki istatistiksel yöntemler aracılığıyla irdelendi. Bulgular: Bakım verenlerin orta derecede travma sonrası büyüme yaşadıkları görüldü (53.62 ±27.13). Oluşturulan modelde travma sonrası büyümenin miktarıyla hastayla ilgili hiçbir değişkenin anlamlı ilişkisi bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: In the treatment of schizophrenia, the responsibility for the family has increased with the transition to treatment in the community, and it is begun to investigate what happened in the care giving process of the relatives of the schizophrenic patients. It has been shown that positive changes can also be experienced besides negative changes on the family members in the care giving process. These changes are consistent with the posttraumatic growth concept, which has recently been more widely discussed and recognized in the literature. In this study, the concept of posttraumatic growth in caregivers of schizophrenia patients was examined in relation to the variables suggested to be related to it. Method: The study was conducted between May 2017 and March 2018 at Ankara University Medical Faculty Psychiatry Department. 80 patients who had previously received schizophrenia diagnosis and their primer caregivers who met the inclusion criteria is involved in the study. Demographics were controlled by the sociodemographic data form prepared by the researchers, patient related variables were scored by positive scoring scale, negative scoring scale, uku side effects scale, social functioning scale and calgary schizophrenia depression scale. SCID-1, posttraumatic growth scale, religious commitment scale, multidimensional scale of perceived social support were used for the variables of the caregiver. The relationship between the posttraumatic growth and the variables related to the patient or caregiver was examined by means of statistical methods. Findings: Caregivers were found to have a moderate posttraumatic growth (53.62 ± 27.13). There was no significant relationship between post-trauma growth and any variables related to the patient in the model (p> 0.05).