Evaluation of the methodologies used by dental practioners in the treatment of immature teeth with necrotic pulps
Diş hekimlerinin nekrotik pulpalı dişlerin tedavisinde uyguladıkları yöntemlerin değerlendirilmesi
- Tez No: 869442
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE TANALP
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
İmmatür pulpası nekrotik dişlerin tedavi seçimi, dişin uzun vadeli prognozunu önemli ölçüde etkileyebilir. Bu tür klinik vakaları yönetmede genel uygulamacıların bilgili ve kendinden emin olmaları, optimal sonuçlara ulaşmak için kritik öneme sahiptir. Bu anketin amacı, Türk nüfusunda genel diş hekimleri ve uzmanların, immatür pulpası nekrotik dişlerin tedavisi konusundaki bilgi, tutum ve uygulamalarını değerlendirmektir. Anket, 4 bölümden ve 36 sorudan oluşmaktadır. İlk bölümde, katılımcıların kişisel özellikleri (uzmanlık alanı, mezuniyet yılı, diş hekimi olarak çalışma yılları ve çalışma yeri gibi) ile ilgili 11 soruyu yanıtlamaları istenir. Kalan bölümler, immatür nekrotik dişlerin tedavi yöntemleri ile ilgili 25 soruyu içerir. Çalışmamızdaki katılımcıların çoğunluğu, toplam 140 kişi (%50,2), son 0-5 yıl içinde mezun olmuş diş hekimlerinden oluşmaktadır. Bu grup, 76 kişi (%27,2) ile 6-10 yıl önce mezun olanlar, 30 kişi (%10,8) ile 11-15 yıl önce mezun olanlar, 16 kişi (%5,7) ile 16-20 yıl önce mezun olanlar ve 17 kişi (%6,1) ile 20 yıl öncesinden daha uzun süre önce mezun olanlar tarafından takip edilmektedir. Katılımcılar arasındaki işyeri dağılımı şöyledir: 102 kişi (%36,6) üniversite hastanelerinde çalışmaktadır, 65 kişi (%23,3) özel pratisyenlerde, 61 kişi (%21,9) özel diş hastanelerinde, 27 kişi (%9,7) özel diş kliniklerinde, 20 kişi (%7,2) ağız ve diş sağlığı merkezlerinde ve 4 kişi (%1,4) devlet hastanelerinde çalışmaktadır. İmmatür (kök ucu tamamlanmamış) nekrotik pulpalı dişler için tercih edilen tedavi seçenekleriyle ilgili olarak, yanıtlar şu şekildedir: 134 kişi (%48,0) kalsiyum hidroksit ile apexifikasyonu tercih etmiştir, 179 kişi (%64,2) mineral trioksit agregası (MTA) ile apikal bariyer oluşturmayı tercih etmiştir ve 99 kişi (%35,5) rejeneratif endodontik prosedürleri tercih etmiştir. Sonuç olarak, üniversite hastanelerinde çalışan katılımcıların anket formunun hazırlanmasında başvurulan kılavuzlara daha yüksek bir yönelim gösterdikleri belirlenmiştir. Ayrıca, endodonti ve pedodonti alanlarında uzmanlaşmış kişilerin daha uygun yanıtlar verdiği gözlemlenmiş.
Özet (Çeviri)
The choice of treatment for immature teeth with necrotic pulp can significantly impact the long-term prognosis of the tooth. It is crucial for general practitioners to be knowledgeable and confident in managing such clinical cases to achieve optimal outcomes. The aim of this survey is to assess the knowledge, attitudes, and practices of general dentists and specialists in the Turkish population regarding the management of treatment for immature teeth with necrotic pulp. The survey consists of 4 sections and 36 questions. In the first section, participants are asked to answer 11 questions regarding their personal characteristics (such as specialty, year of graduation, years of practice as a dentist, and place of practice). The remaining sections include 25 questions related to treatment methods for immature necrotic teeth. The majority of participants in our study, comprising 140 individuals (50.2%), were dentists who had graduated within the past 0-5 years. This group was followed by 76 individuals (27.2%) who graduated 6-10 years ago, 30 individuals (10.8%) who graduated 11-15 years ago, 16 individuals (5.7%) who graduated 16-20 years ago, and 17 individuals (6.1%) who graduated more than 20 years ago. The distribution of workplaces among participants was as follows: 102 individuals (36.6%) were employed in university hospitals, 65 individuals (23.3%) in private practices, 61 individuals (21.9%) in private dental hospitals, 27 individuals (9.7%) in private dental clinics, 20 individuals (7.2%) in oral and dental health centers, and 4 individuals (1.4%) in state hospitals. Regarding preferred treatment options for immature (root apex incomplete) necrotic pulpal teeth, the responses were distributed as follows: 134 individuals (48.0%) preferred apexification with calcium hydroxide, 179 individuals (64.2%) favored apical barrier formation with mineral trioxide aggregate (MTA), and 99 individuals (35.5%) opted for regenerative endodontic procedures. In conclusion, respondents employed in university hospitals demonstrated a higher orientation towards the guidelines referenced during the preparation of the survey form. Furthermore, it was observed that individuals with specialization in endodontics and pediatric dentistry provided more appropriate responses.