Kamu kurumlarındaki fiziki yönlendirme ve işaretleme tasarımlarının NFC teknolojisi ile entegre edilmiş interaktif arayüz tasarımlarıyla kullanımı: T.C. Yargıtay Başkanlığı örneği
The use of physical orientation and signage designs in public institutions with interactive interface design integrated with NFC technology: The case of the Presidency of the Republic of Turkey Supreme Court of Appeals
- Tez No: 869444
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN AKENGİN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 406
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, çevresel grafik tasarım kapsamında kamu kurumlarındaki yönlendirme ve işaretleme tasarım problemlerine çözüm ve yeni bir bakış açısı getirmektir. Bu bağlamda insanların beğeni ve algı düzeylerine uygun ve aynı zamanda tasarımcılara örnek olması için T.C. Yargıtay Başkanlığının fiziki ve NFC teknolojisi ile entegre interaktif yönlendirme ve işaretleme tasarımları yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini oluşturan T.C. Yargıtay Başkanlığının yönlendirme ve işaretleme tasarım süreci, mekânın mimari planının incelenmesiyle başlamıştır. Mimari planla fiili durum arasındaki farklar yerinde incelenmiş ve kurum yetkilileriyle yapılan görüşmeler neticesinde değişiklikler tespit edilmiştir. Bu değişiklikler mekânın mimari planı üzerinde düzeltilerek kaydedilmiştir. Bunlara ek olarak mekânın çevresi, yapısal özellikleri, iç mekân tasarımı, doğal ve yapay ışıklandırma yöntemleri, kurum içerisinde yer alan birimleri, birimlerin oda düzeninde planları ve birimler arası mesafeleri ile ilgili veriler de kurum yetkililerinden alınarak ve yerinde incelemeler yapılarak elde edilmiştir. Mekânsal verilerin toplanmasının ardından yönlendirme ve işaretleme tasarımlarının stratejik planlamasıyla ilgili veriler derlenmiştir. Tabelaların konumlandırma noktaları mekân dizimi analizinden elde edilen veriler ve yerinde incelemeler ile tespit edilmiştir. Tez kapsamında bir örnek olarak ortaya konulan T.C. Yargıtay Başkanlığı yönlendirme ve işaretleme tasarımlarının estetik ve işlevsel olabilmesi için görsel kimlik, renk kullanımı, tipografi tasarımı, okunabilirlik, mekâna uygunluk, malzeme kullanımı, uygulama ve montajlama süreçleri, NFC teknolojisi ile entegre interaktif arayüz tasarımı ve projenin kullanılabilirliği hususlarında altısı akademisyen, altısı sektörde hizmet veren tasarımcı olmak üzere 12 uzmanın görüşü alınmıştır. Araştırmanın sonucunda; kamu kurumlarındaki yönlendirme ve işaretleme tasarımlarında stratejik planlamanın yapılması, görsel kimlik unsurlarının dikkate alınması ve binaların iç ve dış mekânlarıyla uyumlu bir şekilde tasarlanmasının önemi saptanmıştır. Renk, tipografi ve piktogramların dikkatle seçilmesinin, okunabilirlik, görünürlük ve estetik açıdan öne çıkan unsurlar olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, NFC (Yakın Alan İletişimi) teknolojisinin kullanılmasıyla interaktif arayüz tasarımlarının güncellenmesinin kolaylaştığı ve ziyaretçilerle etkileşimin artığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to bring a solution and a new perspective to the guidance and signage design problems in public institutions within the scope of environmental graphic design. In this context, physical and NFC technology integrated interactive guidance and signage designs of the Presidency of the Supreme Court of Appeals of the Republic of Turkey were made in order to be suitable for people's taste and perception levels and at the same time to be an example for designers. The signage design process of the Presidency of the Court of Cassation of the Republic of Turkey, which constitutes the sample of the research, started with the examination of the architectural plan of the space. The differences between the architectural plan and the actual situation were examined on site and changes were identified as a result of interviews with the institution officials. These changes were corrected and recorded on the architectural plan of the space. In addition to these, data on the environment, structural features, interior design, natural and artificial lighting methods, the units within the institution, the plans of the units in room layout and the distances between the units were obtained from the institution officials and on-site examinations. Following the collection of spatial data, data on the strategic planning of signage and signage designs were compiled. The positioning points of the signs were determined with the data obtained from the spatial sequence analysis and on-site examinations. In order for the direction and signage designs of the Presidency of the Republic of Turkey Supreme Court of Appeals, which is presented as an example within the scope of the thesis, to be aesthetic and functional, the opinions of 12 experts, six of whom are academicians and six of whom are designers serving in the sector, were taken on visual identity, color usage, typography design, legibility, suitability to the space, material usage, application and assembly processes, interactive interface design integrated with NFC technology and usability of the project. As a result of the research, the importance of strategic planning, taking into account visual identity elements and designing in harmony with the interior and exterior spaces of the buildings was determined in the direction and signage designs in public institutions. Careful selection of color, typography and pictograms were found to be prominent elements in terms of readability, visibility and aesthetics. In addition, it is thought that the use of NFC (Near Field Communication) technology facilitates the updating of interactive interface designs and increases interaction with visitors.