Gebelikte internet yoluyla karar almanın sağlıklı yaşam davranışlarına etkisi
The effect of making decisions via the internet during pregnancy on healthy life behaviors
- Tez No: 869445
- Danışmanlar: PROF. DR. EVŞEN NAZİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma gebelikte internet yoluyla karar almanın sağlıklı yaşam davranışlarına etkisi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olan araştırma, Haziran 2021- Eylül 2022 tarihleri arasında Adana ilinde bulunan iki hastanenin kadın doğum polikliniklerinde yürütülmüştür. Araştırma örneklemine, araştırmaya alınma kriterlerini karşılayan 360 gebe alınmıştır. Verilerin toplanmasında; Kişisel Bilgi Formu, Gebelikte İnternet Yoluyla Karar Alma Ölçeği (GİYKAÖ) ve Gebelikte Sağlıklı Yaşam Davranışları Ölçeği (GSYDÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U test (Z-tablo değeri), Kruskal-Wallis H test (χ2-tablo değeri), Spearman korelasyon ve Bonferroni düzeltmesi uygulanmıştır. Gebelerin yaş ortalamasının 27,42±4,06 (yıl), gebelik haftası ortalamasının 29,23±4,88 (hafta) olduğu belirlenmiştir. Gebelerin %35'inin interneti günde 4-6 kez kullandığı, %53,9'unun internette bebeğin gelişimine yönelik konuları araştırdığı ve %72,8'inin bilgiye erişimin kolaylığı nedeniyle internet kullandığı belirlenmiştir. Gebelerin, GİYKAÖ toplam puan ortalaması 32,94±4,13; GSYDÖ toplam puan ortalaması 102,13±12,56 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was to determine the effect of making decisions by the internet during pregnancy on healthy life behaviors. The descriptive and cross-sectional research was conducted in the gynecology clinics of two hospitals in Adana between June 2021 and September 2022. The research data and comparison criteria were taken from 360 pregnant women. In collecting data; Personal Information Form, Internet Decision Making Scale during Pregnancy (IDMSDP) and Healthy Life Behaviors in Pregnancy Scale were used. In evaluating the data; descriptive statistics, Mann-Whitney U test (z tablo value), Kruskal-Wallis H test (χ2 tablo value) Spearman correlation and Bonferroni correction were applied. Average age of pregnant women 27,42±4,06 (year) average week of pregnancy 29,23±4,88 (week) has been determined. It was determined that 35% of pregnant women use the internet 4-6 times a day, 53.9% research related to the baby's development on the internet, and 72.8% use the internet thanks to the ease of access to information. The total score of pregnant women was 32.94±4.13; The total score was found to be 102.13±12.56.