League of Legends ve Valorant oyunlarında kullanılan konsept çalışmaların incelenmesi: Bir oyun konsept tasarım örneği
Examining concept artwork used in League of Legends and Valorant games: An example of game concept design
  1. Tez No: 869454
  2. Yazar: RANA NUR BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılda bilgisayar oyunları dijital ortamda günbegün daha fazla önem kazanmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, oyun sektöründe tasarım yeni bir boyut kazanmış, görsel anlamda oyun ve gerçeklik arasındaki ayrım giderek incelmiştir. Bilgisayar oyunlarının türü ve temel öğelerinden ziyade, konsept tasarımının ön plana çıkması için görsel özelliklerinin yaratıcı, özgün, öncü ve yenilikçi olması gerekmektedir. Konsept geliştirme, fikirlerin, karakterlerin, hikâyelerin veya sahnelerin oyun içerisinde görsel olarak tasarlandığı sanatsal ürünlerdir. İyi konsept tasarımlar, bilgisayar oyunlarının temelini oluşturur ve bu oyunların konseptlerini yaratmak, yaratıcı fikirleri görsel tasarımla birleştirebilen yetenekli konsept tasarımcılarını gerektirmektedir. Konsept tasarım, bilgisayar oyunları endüstrisinde ve diğer birçok alanda en önemli aşama olarak kabul edilir. Bir projenin başında fikirlerin ve görsel temsillerin sunulması, konsept tasarımın sektördeki önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma, bilgisayar oyunları ve konsept tasarım kavramını incelemekte ve bilgisayar oyunu konsepti geliştirmede kullanılan yöntemler ile bu yöntemlerin mevcut durumuna dair kısa bir genel bakış sunmaktadır. Özellikle kitlesiyle olan etkileşimi ve başarılı konseptleriyle dikkat çeken Riot Games tarafından geliştirilen iki oyun üzerinde durulmuş, konsept tasarım örnekleri sergilenerek görsel analizleri yapılmıştır. 'League of Legends ve Valorant Oyunlarında Kullanılan Konsept Çalışmaların İncelenmesi: Bir Oyun Konsept Tasarım Örneği' isimli bu çalışmada, önce bilgisayar oyunları ve konsept tasarım kavramları ele alınmıştır. Ardından konsept tasarım aşamaları, süreçleri ve öğeleri değerlendirilmiştir. Devamında, oyunlardaki konsept tasarım öğeleri ve teknikleri incelenmiş, sahne kurguları hakkında bilgi verilmiştir. Son bölümde, Riot Games'in bu iki oyununun konsept tasarımları analiz edilerek, şekil ve renk teorisi yoluyla başarılı tasarımın nasıl gerçekleştirildiği gösterilmiştir. Bu bilgiler ışığında, örnek konsept tasarımlar tasarlanmıştır. Bu çalışmada, çalışma ve kavramsal tasarıma ilişkin evren sınırlamaları dikkate alınmıştır. Türkiye'de konsept tasarıma yönelik sınırlı sayıda akademik araştırma bulunmaktadır. Bu çalışmanın, diğer araştırmacılara kaynak oluşturması ve tasarımcılara bu alanla ilgili yeterli bilgi sağlanmasına katkıda bulunması ve tasarım kılavuzu olması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the current century, computer games have increasingly gained prominence in the digital realm. Technological advancements have ushered in a new era for design within the gaming industry, rendering the distinction between game visuals and reality progressively more indistinguishable. Beyond the genres and fundamental elements of computer games, for concept design to be foregrounded, its visual attributes must be creative, original, pioneering, and innovative. Concept development encompasses the artistic creation of ideas, characters, narratives, or scenes visually within a game. Effective concept designs constitute the cornerstone of computer games, necessitating skilled concept designers who can amalgamate creative ideas with visual design.Concept design is recognized as the most critical phase in the computer games industry and numerous other fields. The presentation of ideas and visual representations at the inception of a project highlights the significance of concept design in the sector. This study explores the concepts of computer games and concept design, offering a concise overview of the methodologies employed in developing game concepts and their current state. It specifically examines two games developed by Riot Games, noted for their interactive and successful concepts, by showcasing concept design examples and conducting visual analyses.In the study titled 'An Examination of Concept Works Used in League of Legends and Valorant: An Example of Game Concept Design,' the concepts of computer games and concept design are initially addressed. Subsequently, the stages, processes, and elements of concept design are evaluated. Following this, the concept design elements and techniques in games are examined, providing insights into how they are orchestrated within a scene. The final section analyzes the concept design processes of these two games developed by Riot Games, illustrating how successful design can be achieved through the application of shape and color theory. Based on these findings, exemplary concept designs are visually analyzed.This study considers the scope limitations pertaining to the research and conceptual design. There is a dearth of academic research on concept design in Turkey. It is anticipated that this study will serve as a resource for other researchers, furnish designers in this field with sufficient information, and act as a design guide