Organizational variables, personal factors and performance: A study among first-league basketball players
- Tez No: 7927
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYAT E. KABASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
3ZET Bu calisma. birinci lig basketbol oyuncular! için organizasyon -faktörleri, kişisel -faktörler ve per -for mans arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu cal i smads incelenen organizasyon -faktörleri; Ken dini i se ver me îs belirsizliği Genel hayattaki stres isteki stres Takim arkadaşlar i ile ilişkiler Antrenör yönetiminden al i nan tatmin idare Meclisi yönetiminden ali nan tatmin Finansal tatmin Kişisel -faktörler;! Yas Evlilik durumu Çocuk v&r mi ? yok mu Oyuncunun eğitim durusu Oyuncunun babasinin eğitim durumu Bu takımda oynamak için başka bir şehirden tasinm« zorunluluğu var mi ? yok mu Basketbolün yaninda ek is var mi ? yok mu Ta k i mri a k i görev Tak i mi a bugüne k&d&r yap i lan anlaşma şayi siVI 1 1 Bu calisma yalnızca birinci ligdeki erkek basketbol cs.il ar i i cer mektedi r. örçanisasyonel -faktörler ve performans arasindaki ilişki Pearson Korelasyon Analizi ile incelenmiştir, V'apilan anal i s sonucunda per -for man s ve yönetimden al i nan tatminin birbirleriyle pozitiv ilişkide olduklar!, -fakat genel hayattaki stres, toplam stres ve performansı n ise negativ ilişkide olduklar! bulunmuştur. Bu gösteriyor ki oyuncular yönetimden ne kadar cok tatmin olurlarsa ve ne k&d&r az stres yasarlarsa o kadar iyi per -for man s gösteriyorlar. Organizasyon al -faktörler de kendi aralar i nda ilişkili bul unmusl 3d-d i r, Kendini ise verme, isteki stres, takim arkadaşlara ile iyi ilişkiler, yönetim ve idarecilerden al inan tatmin ile positiv korelasyon içinde bulunmuştur. Takim arkadaşları ile iyi ilişkiler., yönetim ve idarecilerle tatmin birbirleriyle positiv korelasyon içinde ol mal ar i na ragmen bu ucu is belirsizliği ile negativ korelasyon içindedir ve -f inansal tatmin ile hic bir korelasyonlar i yoktur. Şenel hayattaki stresle isteki stres birbirleriyle positiv korelasyon içinde bulunmuşlardır -fakat yöneticilerle tatmin ve toplam tatmin ile de negativ korelasyondadırlar. Is belirsizliği genel hayattaki stres- isteki stres ve toplara stresle positiv -fakat toplam tatminle, yani yönetim, idareciler, -f inansal ve takim arkadaşları ile tatmin ile. negativ korelasyonda bulunmuştur.î K Kişisel faktörler vs performans arasindaki ilişki incelendiğinde evli ve çocuk sahibi -basketbol cul ar in daha iyi performans gösterdikleri bulunmuştur. Basketbol cul ar in yaslari ilerledikçe ve eğitim düzeyleri yükseldikçe performans! ar inin da daha iyi olduğu bulunmuştur» Bu calismanin bir başka bulgusu ds, rebound er ve oyun kurucular in performansiarinin daha yüksek oldukiaridir, Calismanin sonunda yapüan regrasyon analizi sonucunda ise perforcnansi etkileyen en önemli faktörlerin yas, toplam stres ve yöneticilerle tatmin olma duygusu ol dugu ortaya c i kroi st i r,
Özet (Çeviri)
i ı : ABSTRACT This study aifjjs at analysing the relationship between organizational factors,, personal -factors and performance among the basketball players. Organizational Factors that sre included in this study ares Job involvement Rol e asisb i qui ty Stress in ii-fe Stress &t. work Relationship with teams-spates- Satisfaction with supervision Satisfaction with management Satisfaction with the financial position The factors that are included in this study ares Age Visi.rit.al status Having a child or not Educational level of the player Educational level of the father Having to sove -froa another city or not Having another job besides basketball or not The position in the tea© The number of agreements made with this teas.1 V The scope of this study is the first league basketball players in Turkey» Only the male basketball players were included in this study» The relationship between the organisational factors and performance has been tested by the Pearson Correlation Analysis» As a result of Pearson Correlation Analysis it is found that stress in life an total stress are negatively and satisfaction with supervision is positively correlated with performance. On the other hand high correlations were found between some organizational factors» Job involvement is found to be positively correlated with stress &t work, good working relationship with team-mates, satisfaction with supervision and m an ag emen t » Although the g ood working relationship with team-- mates, satisfaction with supervision and satisfaction with management &tb positively correlated with each other f these three ars negatively correlated with role ambiguity, but have no relation with the financial satisfaction» Stress in life is found to be positively correlated with stress at..work and negatively correlated with the satisfaction with supervision and total satisfaction which is the satisfaction with team-mates* managements supervision and financial position» In addition stress in life and stress at work &re positively correlated with total stress». Role ambiguity is also found to- be positively correlated with stress at work, stress in lifeand total stress, but negatively correlated with total satisfaction, satisfaction with supervision, satisfaction with management and working relationship with team-mates. When analysing the relationship between personal.factors and performance, different tests have been utilised. As a result of both the t -test and one way F analysis» a relationship is found between marital status and performance. It. is found that there is a difference in the means of married arid single players in relation to performance. Married players ars found to perform better than si ng 1 e p 1 avers. The Pearson Correlation Analysis m&de between age, educational level of the player, educational level of the father, number of agreements made with this teas» and performance revealed that there is a positive correlation between age and performance, and there is- also a positive correlation between educational level of the player and performance. That is players perform better as their ages and educational levels increase. T-tests &re utilised for some personal factors and performance. The personal factors tested are having a child or not. having to move from another city or not, having another job besides basketball or not and the position, in the team. The positions are categorized as game builder. scorer, rebounder and defense. As a result of t- test, it isVI ?found out that basketball players who have children have better psr-fanrmncB scores than those who don't have- children. It is also concluded that game builders a.rs